Náměstek Tlapa uskutečnil čtyřdenní návštěvu Ghany

4. 8. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Náměstek Tlapa uskutečnil čtyřdenní návštěvu Ghany Náměstek minstra zahraničí Martin Tlapa završil svou návštěvu Ghany politickými konzultacemi na ministerstvu zahraničních věcí. Společně s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou jednal s prezidentem země Nana Akufo-Addem a zahájil podnikatelský seminář v sektoru zemědělství.

Náměstek Tlapa byl dále přijat náměstkem ministra průmyslu a obchodu a spolu s Tomášem Kopečným, ředitelem odboru průmyslové spolupráce ministerstva obrany, a zástupci českého obranného průmyslu jednal na ministerstvu vnitra a ve vzdělávacím centru Kofi Annan International Peacekeeping and Training Centre.

Prezident Nana Addo Dankwa Akufo-Addo ocenil, že politická i obchodní delegace přicestovala do Ghany v pravý čas – prioritou jeho vlády je tvorba pracovních míst a industrializace země zejména prostřednictvím zahraničních investic. Obrysy prezidentovy vize představil ghanský ministr zemědělství Owusu Afriyie Akoto během podnikatelského semináře, který slavnostně otevřel náměstek Tlapa společně s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou a ředitelem odboru průmyslové spolupráce ministerstva obrany Tomášem Kopečným.

Na semináři se představilo deset významných českých společností, nechyběli ani zástupci České exportní banky, EGAP a Mendelovy univerzity. Zahájení semináře a večerní slavnostní recepce se zúčastnilo přes sto padesát zástupců mnoha ministerstev, včetně dvou náměstků a státního ministra, kapitánů ghanského průmyslu, velkofarmářů a plantážníků, špiček ghanské armády i nejužšího velení vzdušných sil.

Odborné prezentace zástupců českého obranného průmyslu proběhly na ministerstvech vnitra a na generálním štábu za přítomnosti náčelníka generálního štábu generálmajora Obed Akwa a náměstka ministra vnitra Henryho Quarteye.

Náměstek Tlapa podrobně prodiskutoval zapojení českých firem do rozvoje ghanského zpracovatelského průmyslu s náměstem ministra průmyslu a obchodu Robertem Ahomka-Lindsayem. „Ghana je velmi bohatá země na primární suroviny. Naše společnosti jsou připraveny dodat technologie a v zemi investovat, aby dodaly těmto surovinám přidanou hodnotu,“ uvedl náměstek Tlapa. Oba náměstci se shodli na nutnosti podepsat v co nejkratším termínu dohodu o podpoře a ochraně investic.

Během jednání se svým protějškem na ministerstvu zahraničí Charlesem Owiredu náměstek Tlapa ocenil ghanský demokratický politický systém a konstruktivní roli země v zajišťování bezpečnosti a stability v regionu. Oba náměstci se vyslovili pro prohloubení ekonomické spolupráce a posunutí intenzity vzájemných vztahů minimálně na úroveň 60. a 70. let minulého století, kdy bylo tehdejší Československo Ghaně strategickým partnerem.

Náměstek Tlapa s ghanským náměstkem ministra průmyslu a obchodu

Náměstek Tlapa s ghanským náměstkem ministra průmyslu a obchodu

Náměstek Tlapa s ghanským náměstkem ministra vnitra

Náměstek Tlapa s ghanským náměstkem ministra vnitra

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Akkře (Ghana).

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek