Náměstek Tlapa vedl regionální poradu velvyslanců ČR v Asii a Pacifiku

18. 1. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Náměstek Tlapa vedl regionální poradu velvyslanců ČR v Asii a Pacifiku Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa vedl regionální poradu velvyslanců České republiky v Asii a Pacifiku. Porada se konala ve vietnamském Hočiminově Městě ve dnech 9. a 10. ledna 2016.

Náměstek Tlapa seznámil s úspěšnou implementací koncepce zahraniční politiky ČR a implementací regionální strategie rozvoje vztahů ČR se zeměmi Asie a Pacifiku. V uplynulém roce bylo deklarováno strategické partnerství ČR s Korejskou republikou, dále se rozvinula spolupráce s ČLR a partnerství s řadou zemí byla potvrzena návštěvami na nejvyšší úrovni.

Podařilo se zintenzívnit vztahy v multilaterálních formátech jako je spolupráce zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy s ČLR (16+1) nebo „V4 Plus“ s historicky prvním summitem V4 – Korejská republika, který se konal v Praze.

Hlavní váha vztahů s Asií a Pacifikem leží v oblasti rozvoje hospodářské spolupráce a podpory českých ekonomických zájmů. V politicko-bezpečnostní oblasti účastníci hovořili o aktuální situaci v regionu a o konkrétních možnostech spolupráce ČR s partnery v oblasti obrany a bezpečnosti. Na programu byla i témata migrace, brandingu, kulturní a školské spolupráce a zlepšení jména ČR v zahraničí, vědy, výzkumu a inovací či rozvojové spolupráce.

Náměstek Tlapa za hlavní úkoly vyplývající z porady označil přípravu strategie rozvoje vztahů ČR s jednotlivými subregiony Asie a Pacifiku, dokončení probíhajícího personálního posílení sítě ZÚ v oblasti ekonomické diplomacie, spolupráci v oblasti obrany a bezpečnosti nebo podporu konkrétního zapojení ČR do iniciativy Nové Hedvábné stezky.

K dosažení cílů bude kromě využívání nástrojů ekonomické diplomacie jako jsou Klientská centra či Mapa globálních oborových příležitostí sloužit také nová metodika plánů činnosti a vyhodnocení činnosti zastupitelských úřadů.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek