Náměstek Vladimír Bärtl v Kanadě vede misi z leteckého sektoru

17. 5. 2017

  • Země: CA - Kanada
  • Datum zveřejnění: 17.05.2017

chicago-fazole-120.jpgNajít nové partnery, upevnit pozici českých firem v sektoru letectví a zmapovat další možnosti spolupráce i ve vědecko-výzkumné oblasti je cílem týdenní podnikatelské a technologické mise. Vladimír Bärtl, náměstek ministra průmyslu a obchodu, svým vystoupením 15. května v Montrealu zahájil program jednání s významnými hráči leteckého sektoru v Kanadě, jako jsou Bell Helicopters Canada, Bombardier nebo Kanadská vesmírná agentura, a návštěv významných vědeckých pracovišť. Kromě dvou seminářů v Montrealu a Torontu a B2B jednání delegace navštíví asi další desítku firem a institucí. Proběhnou také jednání se zástupci provinčních vlád.
Úvodního semináře a následných B2B jednání se účastnilo okolo 20 firem a také zástupci provinčních institucí. Delegace v pondělí navštívila společnost Bell Helicopters, kde je přivítala prezidentka firmy paní Cynthia Garneau s vedením společnosti. Bell Helicopters také působí v České republice – má zde centrum pro finální úpravy vrtulníků pro Evropu, Rusko a Izrael. Svou návštěvu provincie Québec zakončí pak delegace setkáním v Kanadské vesmírné agentuře (CSA), kde bude hlavně řeč o možnostech spolupráce v rámci evropské agentury ESA a či unijního programu Horizont 2020, a návštěvou ve společnosti Bombardier.
Program v Torontu nabídne mimo jiné návštěvu špičkového vědecko-technologického zařízení University of Ontario, tzv. klimatického tunelu. Na jeho vývoji se podílel mj. český Výzkumný a zkušební letecký ústav. Toto zařízení dokáže simulovat meteorologické, povětrnostní a teplotní podmínky, aby otestovalo dopravní prostředky či stavební materiály a konstrukce. Kromě semináře a B2B jednání proběhne také návštěva dalšího závodu firmy Bombardier či prezentace delegace ve firmě MHI Canada.
Delegací tvoří dále prezident Asociace leteckých výrobců Josef Kašpar, zástupci firem Jihostroj, 5M, ERA a Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu či zástupci agentury CzechInvest and CzechTrade. „Kanadský trh je, a to nejen v tomto oboru, náročný. Není zde ale důvod k falešné skromnosti. Některé české firmy a instituce zde již uspěly. Věřím, že časem budou naše aktivity na tomto trhu narůstat,“ řekl náměstek Vladimír Bärtl. České firmy se podílejí na příklad na vývoji letounu firmy Bombardier CS Series, dodávají radary pro letiště v Torontu. „Tato mise rozhodně otevírá dveře u těch největších hráčů. Jsem přesvědčen, že budoucí spolupráci také usnadní dohoda o volném obchodu mezi EU a Kanadou, tzv. CETA,“ dodal Bärtl. Mise byla připravena ve spolupráci Ministerstva průmyslu a obchodu, agentury CzechInvest a Zastupitelskými úřady ČR v Ottawě a Torontu. Zahájení se také zúčastnil velvyslanec ČR v Kanadě Pavel Hrnčíř a mise byla podpořena v rámci Projektů ekonomické diplomacie (PROPED).
Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Calgary.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: