Náměstek Vladimír Bärtl podpořil zájmy českých firem v Arménii a Makedonii

14. 6. 2016 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

V obou zemích se setkal se svými protějšky a spolupředsedy mezivládních orgánů a vystoupil na podnikatelských seminářích organizovaných Hospodářskou komoru ČR ve spolupráci s Komorou pro hospodářské styky se zeměmi SNS. Českého prezidenta doprovodila na jeho misi podnikatelská delegace složená ze zástupců 15 firem.

Vystoupení náměstka ministra Vladimíra Bärtla na česko-arménském business fóru v JerevanuV Arménii se náměstek Vladimír Bärtl jakožto člen národní delegace zúčastnil jednání s prezidentem Arménské republiky Serzhem Sargsyanem, s předsedou vlády Hovikem Abrahamyanem a předsedou Národního shromáždění Galustem Sahakyanem. Druhý den návštěvy náměstek Bärtl vystoupil společně se svým protějškem Gareginem Melkonyanem, arménským náměstkem hospodářství a spolupředsedou česko–arménské Mezivládní komise pro hospodářskou spolupráci, na česko–arménském business fóru v Jerevanu zahájeném prezidenty obou zemí.

Setkání se zúčastnila více než stovka českých a arménských společností, které měly zájem o prohloubení vzájemné spolupráce v oblasti obchodu a investic. "Arménie je jednou z mála zemí regionu, kde obrat vzájemného obchodu má v posledních letech stoupající tendenci. Je zřejmé, že existují předpoklady pro větší rozvoj obchodní výměny, její diversifikaci a navýšení objemů, což je pro české firmy lákavé. Za posledních 5 měsíců se uskutečnily 3 česko–arménské podnikatelské semináře, takovou intenzitu ekonomických vztahů Arménie nezaznamenala s žádnou zemí kromě ČR," podotknul náměstek ministra Vladimír Bärtl.

Kromě perspektiv vzájemné spolupráce došlo i na diskuzi k problémovým bodům. V současné době jsou v Arménii evidovány dva problémové projekty českých firem s pojištěním EGAP. Během jednání prezidentů došlo ke zvednutí této otázky a příslibu, že se arménská strana bude těmto případům věnovat. "Arménští partneři mají velký zájem o spolupráci s českými firmami a rádi by se v tomto smyslu podíleli na nových úspěšných případech", uvedl náměstek ministra a spolupředseda česko–arménské Mezivládní komise pro hospodářskou spolupráci Vladimír Bärtl.

V Makedonii čekal náměstka Vladimíra Bärtla podobný program ve zhuštěnější formě. Národní delegace se v čele s prezidentem Milošem Zemanem setkala s prezidentem Makedonské republiky Ďorge Ivanovem a následně se zúčastnila česko–makedonského podnikatelského semináře. Konkrétní projekty českých firem byly projednány náměstkem Bärtlem v rámci bilaterálního setkání s jeho protějškem v Mezivládní pracovní skupině pro hospodářskou spolupráci Hristijanem Delevem, náměstkem ministra hospodářství Makedonie.

Nejzajímavějším bodem diskuze byla možnost účasti v makedonských tendrech na hydroelektrárny, o něž projevily české firmy živý zájem. "Toto a další témata by mohla být předmětem jednání v rámci dalšího zasedání Mezivládní pracovní skupiny pro hospodářskou spolupráci, kterou jsme s mým makedonským protějškem domluvili na říjen 2016. Chtěl bych proto zainteresované české firmy vyzvat, aby byly v kontaktu s pracovníky Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, kteří je včas upozorní na blížící se zasedání," dodal náměstek ministra Vladimír Bärtl.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek