Nápadem roku v Česku a na Slovensku je nesmrtelný herní dron

8. 6. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Termokamery, virtuální realita, drony, sofistikované námořní mapy. Ve finále 10. ročníku soutěže Vodafone Nápad roku se sešla nebývale silná sestava začínajících technologických firem, které v řadě případů útočí na světovou špičku ve svém oboru.

vodafone napad rokuCelkem se letos přihlásilo rekordních 197 projektů. Hlavní finanční cenu získal tým Drone n Base s herními drony do bytu, druhé a třetí místo pak obsadily mapové služby Ventusky a Mapotic.

Absolutním vítězem jubilejního desátého ročníku Vodafone Nápad roku se stal projekt Drone n Base zakladatele Róberta Schochmanna. Herní projekt využívá malé odolné drony, s nimiž hráči svádí vzájemné letecké souboje u sebe doma. Strojům nevadí ani náraz do zdi, nehrozí od nich poranění a nabízí nespočet originálních her. Tým si porotu získal už během finálových prezentací názornými ukázkami a hned několik strojů si porotci přímo na místě i koupili. Vítězství pro tým znamená odměnu 300 tisíc korun a stejně jako ostatní finalisté bude s investory jednat o získání investice až 10 milionů korun.

„Je skvělé, kolik finálových projektů se může chlubit vlastní unikátní technologií, zkušeným týmem a opravdu globálními ambicemi. S každým ročníkem soutěže je znát velký posun v přístupu a způsobu myšlení mladých českých a slovenských podnikatelů, kteří už se vůbec nebojí jít do přímého souboje se světovou konkurencí,“ uvedla členka poroty Jana Žůrková, viceprezidentka pro firemní zákazníky ve společnosti Vodafone.

Celkově druhým v pořadí a současně vítězem kategorie Nokia Startup roku je David Prantl s  projektem Ventusky. Získá tak pobyt v Silicon Valley a účast na konferenci TechCrunch Disrupt. Jeho sofistikované a přitom uživatelsky jednoduché mapy počasí pro celý svět zahrnují například i sledování výšky vln a zájem o platformu už projevily velké letecké nebo námořní společnosti. Cílem je oslovit především profesionální uživatele nebo lidi v oblastech s náročnými klimatickými podmínkami. Ocenění Ekonom Student podnikatel si odnesla Hana Němcová za projekt Frusack, který reaguje na poptávku po ekologických a současně stylových obalech.

Carsharing, digitální sporty i virtuální lekce

Speciální cena Profinit Technologický projekt roku byla letos udělena týmu Byzance Tomáše Záruby, který tak pojede na konferenci Web Summit do Lisabonu. Firma nabízí komplexní řešení pro společnosti, které chtějí začít pracovat s internetem věcí, ale samy nemají vývojové kapacity. Byzance jim nabízí vše od hardwaru a vývoje prototypů, přes software až po nasazení a správu. Ve finálovém výběru TOP12 se pak objevil také například český produkt Workswell WIRIS, špičková termokamera pro průmyslové drony.

„Přestože se soutěž jmenuje Nápad roku, prakticky všechny finálové projekty už mají nejen dobrý nápad, ale především platící zákazníky z různých zemí nebo dokonce nabídky na prodej. Právě schopnost nápady realizovat je pro podnikatelský úspěch klíčová,“ říká Martin Kešner, zakladatel soutěže. Shodou okolností hned dva loňští účastníci soutěže získali v minulých týdnech investici. 28 milionů korun dostal projekt Spaceti, který lidem pomáhá s navigací uvnitř budov – ať už při hledání konkrétní místnosti či člověka, nebo třeba během evakuace. 16 milionů korun získal projekt Daytrip pro cestování mezi evropskými městy s místními řidiči.

Další projekty zahrnují celkově třetí Mapotic, globální platformu pro vytváření a správu map, carsharing SmileCar, systém pro trénování prezentací před lidmi s pomocí virtuální reality Virtual Orator, platební systém propojující chytré telefony a platební karty PayMagnet, platformu pro vydávání a prodej interaktivních komixů Nanits Chronicles, ambiciózní kurzový systém pro sázky na eSporty RTS munity a automatický systém pro zpracování účetních dokladů včetně následných plateb Archiles.

„Pokud tyto projekty reprezentují skutečný stav začínajících českých a slovenských firem, pak o budoucnost našich dvou zemí nemám velké obavy. Technologický i myšlenkový pokrok oproti minulým rokům je opravdu znatelný a týmy se nenechávají nijak svazovat ani odrazovat tím, co se děje na politické nebo hospodářské úrovni,“ konstatoval Tomáš Pavlík, CEO společnosti Profinit.

Celkově se do 10. ročníku soutěže Vodafone Nápad roku přihlásilo rekordních 197 projektů. Z nich vybírala dvanáctičlenná porota složená ze zkušených  podnikatelů, investorů a manažerů. Kromě účasti v soutěži získaly vybrané týmy také intenzivní mentoring od 16 expertů z nejrůznějších oborů.

O soutěži Nápad roku

Posláním soutěže podnikatelských záměrů Nápad roku je rozvíjet podnikatelské myšlení a aktivity studentů i široké veřejnosti a usnadnit jim počáteční kroky v samostatném podnikání. Je určena jednotlivcům i týmům s podnikavým duchem a dobrými nápady. Přihlásit je možné libovolný podnikatelský záměr, nápad na rozšíření firmy či projekt pro investory, který dosud nebyl realizován nebo je ve stádiu rozjezdu. Cílem je pomoci uvést tyto nápady na trh, a to formou investice až 10 milionů korun, odborné zpětné vazby či medializace. Hlavní kritéria jsou proveditelnost, potenciál růstu, originalita, kvalita zpracování i osoba podnikatele.

Titulárním partnerem soutěže a patronem dobrých nápadů je již sedm let společnost Vodafone. Hlavními partnery jsou J&T Banka a Nokia. Partnery jsou společnosti Profinit, Microsoft, Stable.cz a KF Legal.

Redakčně upravená TZ

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek