Národní ceny kvality: Prestižní klání zná své vítěze za rok 2016

23. 11. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Národní ceny kvality: Prestižní klání zná své vítěze za rok 2016 Národní ceny kvality jsou celosvětově uznávaným prestižním oceněním firem. Udělují se v osmi desítkách zemí a výjimkou není ani Česká republika. Nejlepší firmy ve dvou klíčových programech byly oceněny 22. listopadu 2016 na Pražském hradě.

Na slavnostním večeru ve Španělském sále Pražského hradu byli za svou činnost odměněni ti nejlepší v programech Národní ceny kvality ČR a Národní ceny ČR za společenskou odpovědnost a udržitelný rozvoj. A rozdávaly se i další ceny.

Národní cenu kvality ČR v podnikatelském sektoru získala společnost Miele technika.

Titul „Excelentní organizace“ si ze slavnostního večera odnesla společnost Kaufland Česká republika.

Ve veřejném sektoru v hodnocení podle Modelu excelence EFQM zvítězil Institut ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč, který získal titul "Úspěšná organizace" . V hodnocení Národní ceny kvality ČR podle modelu CAF je vítězem Střední škola Brno, Charbulova.

Recognised for Excellence

Výše uvedené firmy a organizace hodnocené v Národní ceně kvality ČR v programu Excelence mají právo používat mezinárodní titul udělovaný Evropskou nadací pro management kvality (EFQM) – "Recognised for Excellence".


V Programu Národní ceny ČR za společenskou odpovědnost a udržitelný rozvoj se vítězem v podnikatelském sektoru staly Metrostav a Vodárenská akciová společnost. Ve veřejném sektoru se o vavříny podělí Město Kopřivnice a Statutární město Chomutov.

Mládek: Ceny mohou pomoci konkurenceschopnosti

Na slavnostním večeru po zásluze získaly svá ocenění i menší firmy a organizace. Cenu za společenskou odpovědnost „Podnikáme odpovědně“ získají Channel Crossings, Centrum andragogiky a Ergotep, družstvo invalidů.

O významu akce svědčí podpora vrcholných politků. Předávání ocenění se ujali prezident Miloš Zeman, předseda Senátu Milan Štěch, premiér Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Národní ceny kvality se udělují ve více než 80 zemích světa, a to podle stejných pravidel. Managementu firem poskytuje hodnocení v Národních cenách kvality neocenitelnou zpětnou vazbu. „Naše ekonomika je silně proexportně orientovaná, proto vítám příležitost porovnat výsledky našich firem s nejlepší světovou konkurencí. Národní ceny kvality nejenže právě takové porovnání umožňují, ale jsou i nástrojem pro zavedení trvalého zlepšování a pro efektivní využívání zahraničních zkušeností. Věřím, že zapojení našich podniků do programu národních cen povede k dalšímu zvyšování konkurenceschopnosti a úspěšnosti naší produkce na světových trzích," říká ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

V hodnocení je využíván Model Excelence EFQM, který dokáže nejen porovnat firmy různých oborů a velikostí, ale je i silným manažerským nástrojem, který slouží k přezkoumávání kvality organizace a to od vedení, přes strategická rozhodnutí, zaměstnance a financování až po klíčové hospodářské výsledky.

„Účastí v Národní ceně kvality ČR mohou naše organizace získat za velmi výhodných podmínek implementaci jednoho z nejvýkonnějších manažerských nástrojů současnosti – Modelu Excelence EFQM. Jde o vyzkoušený a v praxi prověřený nástroj, který podle nezávislých studií zlepšuje ekonomické výsledky o desítky procent. Úspěšně ho proto využívá přes 30 tisíc evropských firem. Je škoda, že jen malá část z nich sídlí v České republice. Naší ambicí je tento nepříznivý stav změnit," vysvětluje státní tajemník Ministerstva průmyslu a obchodu a předseda Rady kvality ČR Robert Szurman.

V Česku je zatím model využíván zejména u společností se zahraničními vlastníky, které ho znají a uvědomují si jeho prestiž a potenciál. I čeští podnikatelé mohou model v rámci Programů Národních cen kvality ČR aplikovat s minimálními náklady, nebo využít jeho zjednodušené varianty START a START Plus, případně získat ocenění za realizaci projektů zlepšování Start Europe.

V zemích EU je model využíván častěji nejen v komerční sféře, ale i ve zdravotnictví, školství, policii, armádě a dalších organizacích. Evropský institut pro veřejnou správu dokonce vyvinul jeho modifikaci – Model CAF pro organizace veřejné správy, který je Evropskou komisí doporučován jako nejlepší cesta ke zkvalitňování veřejné správy.

Za společenskou odpovědností

Stoupající význam CSR ve vyspělém světě přivádí k tématu společenské odpovědnosti i menší a střední firmy v Česku. Rada kvality jim vycházela vstříc již v minulosti organizováním Cen hejtmana kraje za společenskou odpovědnost.

V loňském roce ale spatřil světlo světa nový program, připravený ve spolupráci s Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR, Asociací společenské odpovědnosti, a společnosti P3 – People, Planet, Profit: Cena za společenskou odpovědnost – Podnikáme odpovědně.

„Společenská odpovědnost zdaleka není jen doménou velkých firem. Existují stovky malých podniků, které nezištným způsobem podporují svoje okolí. Cítili jsme proto potřebu připravit program, který pomůže tuto aktivitu v malých a středních firmách rozvíjet. Menší firmy sice své projekty cílí na omezené území a investují do nich nižší částky, ale vzhledem ke svému vysokému počtu je celkový efekt ve smyslu společenské odpovědnosti mimořádný. Proto chceme ty nejlepší ocenit a motivovat další malé firmy k podobné činnosti," shrnuje předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček.

Další informace najdete na www.narodnicena.cz

Redakčně upravená tisková zpráva Národní politiky kvality

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek