Ekonomiku čeká období bleskových změn

21. 12. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Ekonomiku čeká období bleskových změn Dominantní hráči by měli zůstat na pozoru. Digitální revoluce může kompletně změnit zaběhané pořádky.

Česká ekonomika roste v letošním roce rekordním tempem. Ve druhém čtvrtletí za sebou nechala ostatní země Evropské unie s meziročním růstem 4,4 procenta. Optimistická jsou i očekávání pro nadcházející rok.

„Z makroekonomického pohledu se rok 2015 vyvíjí dobře. Dá se předpokládat, že pozitivní data budou pokračovat a růst hrubého domácího produktu České republiky pro rok 2015 přesáhne čtyři procenta a příští rok se může blížit třem procentům,“ shrnuje Jan Fanta, vedoucí partner podnikového poradenství a řízení rizik poradenské společnosti EY v České republice.

Nejrychleji rostoucí složkou hrubého domácího produktu (HDP) budou podle Fanty investice, které porostou díky čerpání prostředků ze strukturálních fondů Evropské unie.

„Na růst spotřeby má pozitivní vliv nižší cena ropy, která bude i nadále posilovat reálné příjmy domácností. Motorem růstu spotřeby bude nízká inflace, klesající míra nezaměstnanosti, momentálně nejnižší od roku 2009, a rostoucí reálné mzdy,“ předpovídá Jan Fanta.

IT požírá další obory

Ekonomika by měla vytvořit během příštího roku dobré podmínky i pro obory, které se doposud nevzpamatovaly z krize. Například stavebnictví a další činnosti související s nemovitostmi se mohou vrátit k dlouhodobějšímu růstu.

Příznivý dopad na českou ekonomiku bude mít i oživení evropské poptávky. Naopak rizikem může být zpomalení čínské ekonomiky. V ní má česká ekonomika sice nepřímou, ale významnou vazbu prostřednictvím německých výrobních uskupení.

„Z pohledu úspěšnosti jednotlivých oborů je potřeba přihlédnout i k nabídce pracovní síly, kde v některých oborech, například v informačních technologiích, trh práce naráží na své limity,“ upozorňuje Jan Fanta.

Ladislav KučeraI příští rok budou zesilovat trendy, které začaly měnit tvář ekonomiky v posledních letech. „Dochází ke stále většímu prolínání hřišť, kdy firmy z jednoho odvětví pronikají do jiného. To se v současné době děje například v oblasti finančních služeb, kam se snaží pronikat například telekomunikační firmy. K tomuto dochází především v oblastech, kde do hry vstupuje použití IT, což je v podstatě nakonec úplně všude,“ popisuje Jan Fanta.

Právě proto považuje IT za oborového vítěze, a to nejen v příštím roce, přestože to v žebříčcích českých firem není příliš vidět. „Stojíme na prahu podobných změn, jako byla průmyslová revoluce, a dnes se poměrně rychle začínají stírat hranice mezi IT sektorem a ostatními odvětvími,“ souhlasí David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte.

I samotná situace na trhu práce poukazuje na obory, které čeká boom. „Již nyní pozorujeme nárůst zájmu o specialisty. Tradičně je nejvíce příležitostí pro zkušené obchodníky napříč všemi sektory, dále vnímáme nárůst zájmu o odborníky v automobilovém průmyslu, ve výrobě, IT a v centrech sdílených služeb, která nabízejí pracovní místa jazykově vybaveným uchazečům,“ konstatuje Ladislav Kučera, výkonný ředitel firmy Hays Czech Republic.

Kučera připomíná, že se stále častěji objevuje takzvaná talentová neshoda. Kandidáti na volná místa mnohdy nesplňují požadavky kladené na tyto specializované pozice, ať už jazykové či odborné, což dává příležitost i uchazečům ze zahraničí, ale také schopným absolventům vysokých škol.

„V tuto chvíli se trh potýká s nedostatkem němčinářů, v IT sektoru scházejí lidé, kteří programují v jazyku Java,“ dodává Kučera.

Digitální bouře

Pronikání informačních a digitálních technologií do různých oborů může zcela překreslit zavedené konkurenční mapy v mnoha oborech. Podobně jako když stahování hudby z internetu učinilo z prodeje fyzických nosičů v podstatě malichernou záležitost.

Hudba přitom není jediným oborem, kde digitalizace nenechala kámen na kameni. Podobně jsou na tom i tak vzdálené oblasti, jako jsou taxislužby nebo hotelnictví. Taxikáři na celém světě se bouří proti aplikaci Uber, která udělá taxikáře z každého, kdo má auto a zaregistruje se.

Na podobném principu funguje i služba Airbnb. Jejím prostřednictvím si lidé mohou domluvit ubytování v soukromí v místech, kam odjíždějí na dovolenou nebo na služební cestu. U registrovaných účastníků si mohou prohlédnout jak vybavení nabízeného ubytování, tak přečíst recenze a zkušenosti předchozích návštěvníků.

Václav StárekPříležitost zařídit si ubytování na vlastní pěst stále častěji využívají také Češi. „Tuto možnost preferují lidé, kteří nechtějí bydlet v hotelových komplexech, ale rádi poznávají kulturu dané země z první ruky. Tímto způsobem se lze ubytovat za zajímavé ceny nejen na území jižní Evropy, ale takřka po celém světě,“ vysvětluje Josef Trejbal, ředitel portálu Letuška.cz.

Nový trend se nicméně nelíbí podnikatelům, kteří investovali do hotelů a penzionů. „Odhadujeme, že 25 až 30 procent celkových přenocování je v České republice realizováno přes ubytování v soukromí a ve většině případů není ani řádně daněno,“ konstatuje Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky. Komunitní služba podle něj posiluje šedou ekonomiku.

„Nehovořím o bezpečnostních předpisech, které by měla tato zařízení splňovat, a například o povinnosti hlásit pobyt cizinců na našem území. To samé platí o odvodu místních poplatků v obcích,“ dodává Václav Stárek.

Bitva o zachování tradiční tváře jednotlivých oborů je podle odborníků předem prohraná. Stejný trend, který potkal hudební průmysl, taxikáře či hotely, může vtrhnout do téměř jakékoli oblasti. Přicházející digitální revoluce má potenciál zcela změnit dosavadní zažitá pravidla na trhu. A navíc rychleji, než tomu bylo kdykoli předtím.

Nás se to netýká, věří manažeři

Firmy si to zatím nepřipouštějí. Přitom se to týká i těch největších světových hráčů. Až čtyřicet procent společností, které v současnosti dominují ve svých oborech, v příštích pěti letech svoji pozici ztratí. Předpovídá to studie společnosti Cisco a Mezinárodního institutu pro manažerský rozvoj.

Stejná studie zároveň odhaluje, jak málo si manažeři jednotlivých firem uvědomují, že i jejich trh se může změnit. Téměř polovina dotazovaných manažerů je totiž přesvědčena, že zrovna jejich firmě podobná razantní změna nehrozí. A jen čtvrtina z nich se chystá aktivně připravovat na změny, které digitální revoluce přináší.

Michal Stachník„Dnes hovoříme o digitální ekonomice a jsou to právě moderní technologie, které otevírají začínajícím startupům cestu na trh a dávají jim možnost postavit se mnohem větším a zavedeným firmám. Firmy si musejí uvědomit, že digitální revoluce může zrodit jejich konkurenci mnohem rychleji, než tomu bylo kdykoli v minulosti. A měly by se na to připravit,“ upozorňuje Michal Stachník, generální ředitel Cisca ČR.

Pocit klidu, který zatím panuje u podstatné části velkých firem, dává šanci prosadit se malým a dravým. Ty většinou vznikají právě na úzkém propojení s digitálními technologiemi.

„Většina manažerů malých firem vnímá dnešní proces digitalizace jako šanci na prosazení na trhu. Moderní aplikace a technologie takových firem pomalu vytlačují zavedené mechanismy tradičních dodavatelů. Například aplikace WhatsApp má vliv na snížení počtu odeslaných SMS,“ vysvětluje Pavel Křižanovský, technický ředitel Cisca ČR.

Firmy, které nástup digitalizace ve svém oboru nezachytí, nemusejí dostat šanci na druhé podání. Do pozice, kterou ztratí, se nemusejí už nikdy vrátit. „Riziko spočívá v tom, že není cesty zpět. Pokud si lidé zvyknou na lepší služby u jiné firmy, již se k té původní, která s digitalizací začala pozdě, s největší pravděpodobností nevrátí,“ dodává Pavel Křižanovský.

Nadcházející české hvězdy

Dobrou zprávou pro Česko je, že se v tuzemsku rodí řada startupů, které se díky digitálním technologiím prosazují po celém světě. Řada z nich se rodí v „českém Silicon Valley“, v inkubátoru startupů v Jihomoravském inovačním centru (JIC).

Jde například o projekty, které díky aplikacím automatizující rutinní činnosti, ve kterých není třeba používat příliš kreativity nebo řešit nečekané složité problémy. „Účetní pracovníky nebo úředníky můžou v budoucnu nahradit společnosti automatizující finanční a daňové služby,“ upozorňuje Jiří Hudeček, ředitel JIC. Digitalizace se prosazuje i v oborech, jako je ostraha majetku.

Například startup Perisa využívá seizmické detektory pro zabezpečení pozemků. Společnost KinaliSoft zase začátkem letošního roku uspěla s biometrickým rozpoznáváním chůze.

Oborem, kde český startup proměnil celé odvětví, je překvapivě letecká doprava. Impulzem k zásadní proměně systému blokování letenek bylo cestovatelské trápení Olivera Dlouhého v roce 2012. Aby našel nejlevnější kombinaci letenek, musel strávit hodiny manuální prací, aby se nakonec dostal do cílové destinace za zlomek cen přímého letu.

A tak založil společnost Skypicker, která má v současnosti měsíční obrat přes 100 milionů korun a roste o desítky procent.

„Letecký průmysl je relativně staré odvětví, kde se za posledních dvacet let nic nezměnilo. Vyrostly spousty takzvaných low-cost přepravců, ale jejich nabídka je ve většině případů k nalezení pouze přímo na jejich webu. Nikdo vám nenabídne kombinaci více low-cost letů dohromady,“ vysvětluje Lucie Brešová, finanční ředitelka Skypickeru.

„Navíc je systém vyhledávání letů zastaralý a neumí kombinovat lety všech existujících dopravců, což je na úkor zákazníků. Ti tak mnohdy končí s dražším spojem, aniž by věděli, že se do svého cíle mohou dostat levněji, či dokonce jednodušeji,“ popisuje Lucie Brešová, kde našla česká firma díru na celosvětovém trhu.

Globální úspěch není přitom jednoduché zvládnout. Firma musí poskytovat zákaznickou podporu 24 hodin denně po celý rok pro pasažéry na různých kontinentech hovořící rozličnými jazyky.

O něco podobného se chce na českém trhu pokusit společnost Bileto. Ta chce propojit cestování prostřednictvím nespolupracujících autobusových a železničních dopravců.

„Neprofilujeme se jako prodejce jízdenek, ale jako technologická firma. Chceme dopravce propojit s cestujícími a dát jim k tomu potřebné nástroje. Vývoj platformy ve skutečnosti představuje 80 procent naší práce,“ uvedl šéf Bileta Přemysl Rubeš v rozhovoru pro deník E15.

Princip co nejrychlejšího propojení zákazníka s koncovým poskytovatelem služby se prosazuje ve stále větším počtu oborů. Například český startup Videoflot propojuje zájemce o video či film s filmovými tvůrci bez prostřednictví drahých produkčních společností.

A prosazuje se s tím v celém světě. Podobně startup Legito poskytuje vzory smluv zpracované špičkovými právníky v několika zemích a jazycích, a umožňuje tak zákazníkům, aby se nemuseli obracet na právní kanceláře.

Pokračující růst české ekonomiky by měl v příštím roce dát náplast na hubené roky krizového a pokrizového období. Změny, které přicházejí, přitom nejsou obvyklými cyklickými výkyvy, které v určitých intervalech potkávají různé obory. Masivní nástup digitalizace může s řadou odvětví udělat to, co digitální fotoaparáty s výrobci kinofilmů.


Obory z pohledu pracovního trhu

  • Finance  - Poptávka po pracovních pozicích převyšuje nabídku. Mzdy zůstávají neměnné.
  • Administrativa - Trendem je zvýšení důležitosti personálních oddělení. Finanční ohodnocení se pohybuje v široké škále.
  • Farmacie - Úroveň mzdy zůstává stejná. Farmaceutické společnosti využívají outsourcing, pokud se zvyšují náklady na kmenové zaměstnance.
  • Informační technologie a Telco - Zaujmout a získat nejlepší odborníky. Mzdy rostou.
  • Technika - Obor pociťuje nedostatek absolventů. Velké rozdíly ve mzdě na podobných pozicích. Záleží na regionu a firmě.
  • Stavebnictví - Dochází k mírnému nárůstu mzdy okolo pěti až deseti procent.

Zdroj: Hays Salary Guide 2015


Nejde jen o digitální svět

Ne vždy stojí za pozitivní změnou digitální technologie. Přelomem prochází i ryze manuální obor, jako jsou autoservisy. U nich cestu ke změně otevřela takzvaná bloková výjimka Evropské komise z roku 2010. Ta umožnila, aby na vozy platila záruka i v případech, kdy je jejich majitelé nechají opravit v neautorizovaném servisu.

„Úspora se v závislosti na počtu servisovaných aut a nastavených podmínek může pohybovat v rozmezí od 30 do 50 procent,“ vypočítává Tomáš Kabrhel, vedoucí oddělení služby Elit Car Fleet Service.

To je velký cenový rozdíl za službu, která je kvalitativně srovnatelná, jen ji neposkytuje servis nesoucí značku automobilky opravovaného vozu. Náklady na opravy přitom tvoří až desetinu celkových výdajů na provozování služebního vozu. Například firma provozující dvacet osobních automobilů tak za tři roky může ušetřit až půl milionu korun.

Připravte se na fintech

Dynamické firmy zatopí i takovým oborům, jako je bankovnictví. Jejich nástup přinesl zrod nového oboru, kterému se říká FinTech. „Banky, které umožní FinTech firmám jednoduché a bezpečné napojení do svých bankovních systémů, mají větší šanci na přežití než ty, které na tento trend nereagují.

FinTech firmy v podstatě vyplňují mezery na trhu tam, kde to banky neumějí uchopit, buď kvůli tomu, že je to pro ně moc malé, nebo moc technologicky náročné,“ upozorňuje Adam Šoukal, jednatel společnosti Investiční aukce.

V České republice jsou kromě společností jako Investiční aukce i další zajímavé FinTech firmy. Například Bankerat, Loanis a nově Zonky pro spotřební úvěry nebo třeba globálně úspěšný BitcoinPay, platební systém zaměřený na virtuální měnu bitcoin. Prosazuje se i projekt SendDoc, který umí natahovat bankovní nebo finanční data do účetnictví.

Rozdíl mezi tradičním a digitálním fungováním oboru ve finanční sféře ukazuje například online směnárna Valutomat. Ta funguje na českém trhu od letošního roku. Zákazníci si jejím prostřednictvím mohou vyměnit peníze přímo mezi sebou, a to čtyřiadvacet hodin denně.

Protože si stanovují směnný kurz sami, mohou jej získat až o šest procent výhodněji, než je obvyklé.

„Fungujeme na jiném modelu než běžné banky a směnárny. Naše služba je založena na principu takzvané sharing economy. Lidé a firmy si mění peníze mezi sebou a náš portál jim umožňuje dohodnout se na výhodnějším kurzu, než jaký jim nabízejí tradiční instituce,“ vysvětluje Radek Havlík, výkonný ředitel společnosti Valutomat.

Převzato z časopisu Profit
Autor článku: Petr Švihel

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek