Návrh nového zákona o tzv. "Public-Private Partnerships" v Nikaragui

2. 6. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Nikaragujské Národní shromáždění tento týden dostalo na stůl k projednání návrh nového zákona o tzv. Public-Private Partnerships (PPPs), který by umožnil soukromé investice do veřejných infrastrukturních projektů. Zákon by mohl začít platit již v řádu několika měsíců a měl by zajistit dostatečnou dostupnost interního financování projektů pro budování a modernizaci nikaragujské infrastruktury.

Ačkoliv byl pro Nikaraguu dlouhou dobu klíčový především sektor zemědělství a rybolovu, s postupným rozvojem průmyslu se neustále zvyšuje tlak na kvalitu a dostupnost potřebné infrastruktury, na jejíž rozvoj a modernizaci ovšem (omezené) veřejné prostředky nestačí.

Nikaragujští představitelé si uvědomují, že aby bylo možné pokračovat ve slibně nastartovaném ekonomickém růstu (v průměru 4 % HDP za poslední roky), bude nutné přeorientování nikaragujské ekonomiky, založené na zemědělství a rybolovu, na průmyslové obory a služby. To ovšem vyžaduje kvalitní a snadno dostupnou infrastrukturu, která má však v Nikaragui značné rezervy a veřejné prostředky již nestačí pokrýt stoupající potřeby rostoucího průmyslu. Jen samotná síť silnic a dálnic v Nikaragui bude v průběhu příštích 10 – 20 let potřebovat investice v hodnotě více než 5,5 mld. USD.

Proto byl tento týden v Národním shromáždění představen návrh nového zákona, který by umožnil soukromým investorům podílet se na veřejných infrastrukturních projektech (např. dálnice, přístavy, letiště apod.) formou tzv. Public-Private Partnerships. Na návrhu zákona se podíleli mj. nikaragujská vláda, vládní agentura na podporu obchodu PRONicaragua, Stavební komora Nikaraguy (Cámara Nicaragüense de Construcción) či Nejvyšší rada pro soukromé podnikání (Consejo Superior de la Empresa Privada).

Příliv nových finančních prostředků, který by zákon o PPPs umožnil, by mohl znamenat významný impuls pro budování a rozvoj infrastruktury v Nikaragui, což by mohlo nejen přinést řadu zajímavých příležitostí pro české firmy, ale i zvýšit atraktivitu Nikaraguy pro české investory jako možnou budoucí základnu pro obchodní aktivity v regionu. Zlepšení dostupnosti a kvality infrastruktury by jistě bylo vítaným doplňkem k výhodným podmínkám nikaragujských zón volného obchodu.

Petra Krejčová, ALL pro přiakreditované země, ZÚ Mexiko

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek