Návštěva litevské delegace na jižní Moravě – podpora vinařského průmyslu a cestovního ruchu

7. 6. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Návštěva litevské delegace na jižní Moravě – podpora vinařského průmyslu a cestovního ruchu Velvyslanectví ČR ve Vilniusu uspořádalo ve dnech 23. – 25. května 2017 společně se zahraničním zastoupením České centrály cestovního ruchu - CzechTourism a s podporou Centrály cestovního ruchu - Jižní Morava návštěvu litevské delegace na jižní Moravě v rámci projektu ekonomické diplomacie s názvem „Incomingová mise z Litevské republiky – Moravian Wine Path“.

Z litevské strany zavítali do ČR zástupci distributorů, dovozců, hotelů a restaurací, jakož i novináři a představitelé cestovních kanceláří. Cílem akce bylo podpořit vývoz českého vína do Litevské republiky a přiblížit také možnosti cestovního ruchu ve vazbě na vinařský průmysl, kulturní a historické památky jižní Moravy.

Degustace v Zámeckém vinařství Bzenec

Degustace v Zámeckém vinařství Bzenec

Velvyslanectví ve Vilniusu již v roce 2016 připravilo dvě klíčové akce na podporu vývozců vína – v květnu se v hlavním městě uskutečnila prezentační akce „Český den ve Vilniusu“, během níž mohli návštěvníci z řad široké veřejnosti ochutnat nabídku vín z produkce čtyř českých výrobců.

Vzhledem k tomu, že se ochutnávka setkala se zájmem a také ukázala, že povědomí o vinařském průmyslu v ČR je v Litvě doposud velmi nízké, dohodli se zástupci Templářských sklepů Čejkovice, Zámeckého vinařství Bzenec, Vinařství Mikrosvín a Vinařství Reisten, že uspořádají v prostorách velvyslanectví degustaci vybraných vzorků vín pro vybrané zástupce obchodních firem, hotelů, restaurací a dalších potenciálních partnerů pro spolupráci na litevském trhu. Degustace řízená profesionálním sommeliérem se setkala s velkým zájmem a proběhla úspěšně, což vyústilo v dohodu o dalším projektu ekonomické diplomacie na rok 2017 – tentokrát na jižní Moravě.

Velvyslanectví ve Vilniusu společně se zahraničním zastoupením CzechTourism ve Varšavě a s podporou Centrály cestovního ruchu - Jižní Morava navrhlo projekt, který spojil dohromady propagaci vinařského průmyslu, degustaci vín, informaci o pěstování a výrobě vína v ČR s podporou cestovního ruchu. Díky zajímavému programu se podařilo zajistit účast dvaceti zástupců dovozců, distributorů, restaurací a cateringových firem, k nimž se přidala druhá polovina osob z řad novinářů a cestovních kanceláří.

Ve dnech 23. – 25. května 2017 tato delegace v doprovodu zástupce velvyslance P. Vávry, ředitelky zahraničního zastoupení CzechTourism I. Bílkové a jejího asistenta M. Jakubiaka navštívila nejprve Brno, kde měla možnost se seznámit s historií, současností i turistickými lákadly města, poté navštívila unikátní soubor vinných sklepů v Plžích a nedávno otevřený přístav na Baťově kanále v Petrově. Večer proběhla řízená degustace vína a obchodní jednání se zástupci Zámeckého vinařství Bzenec v prostorách firmy.

Následovala návštěva unikátní modrotiskové dílny ve Strážnici a prohlídka zámku v Miloticích, na niž navázala řízená degustace vín a jednání v Templářských sklepích Čejkovice. Odpoledne se delegace přesunula do Mikulova, kde si prohlédla zámek a v doprovodu průvodkyně také město. Třetí den zahájili litevští hosté prohlídkou zámku v Lednici a poté pokračovali do Valtic, kde byli hosty Salónu vín České republiky. Oficiální program ukončila degustace vín a prohlídka Valtického podzemí.

Mise litevských podnikatelů, novinářů a zástupců cestovních kanceláří umožnila navázat nové kontakty v obchodní sféře, vytvořila podmínky pro konkrétní obchodní jednání a vstup na litevský trh, dále představila unikátní zajímavosti a turistická lákadla Jihomoravského kraje a prezentovala i Českou republiku jako celek. V roce 2018 plánuje velvyslanectví navázat na tuto návštěvu a navrhnout ve spolupráci s českými vinaři účast na největším vinařském veletrhu v Pobaltí Vyno dienos ve Vilniusu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Vilniusu (Litva). Autor: Ing. Petr Vávra.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek