Navzdory krizi Toyota expanduje a otevírá další výrobu v brazilském Porto Feliz

16. 5. 2016 | Zdroj: Generální konzulát České republiky

motiv článku - Navzdory krizi Toyota expanduje a otevírá další výrobu v brazilském Porto Feliz Uprostřed ekonomické krize v Brazílii otevřela japonská automobilka Toyota ve městě Porto Feliz ve státě Sao Paulo nový závod na výrobu motorů, první v Latinské Americe. Celková investice představuje 508 mil. brazilských reálů, což je přibližně 3,5 mld. Kč.

Nově otevřený závod Toyoty v regionu Sorocaba bude ročně vyrábět až 108 tisíc motorů pro verze hatchback a sedan modelu Etios, který se vyrábí přímo u Sorocaby. Výroba Etios se stala vůbec prvním projektem obdobného tipu, který podpořila státní agentura na podporu investic Investe Sao Paulo. Tento model je určen pro brazilský trh, 80 % produkce však míří do zahraničí, převážně do Argentiny, Paraguaye a Uruguaye.

Závod v Porto Feliz, inaugurovaný 10. 5. 2016, je postaven tak, aby v případě změn trhu mohl být flexibilně upraven, například pro výrobu součástí pro hybridní vozy, na jejichž budoucnost Toyota sází. Kromě toho v komplexu funguje i laboratoř.

Podle výkonného vice-prezidenta Miguela Fonsecy je „Porto Feliz jedna z nejprogresivnějších výroben společnosti na celém světě“.

I přes masivní investice však Toyota bedlivě sleduje vývoj na brazilském trhu a je připravena „odstranit nohu z brzdy“ pouze tehdy, až dojde k oživení národní ekonomiky. Toyota je jednou z mála automobilek, které v Brazílii vykazují růst. V oboru, který vykázal v uplynulém roce propad o 20 %, je japonská značka, společně s firmou Jeep, prakticky jedinou, která v prvním trimestru 2016 zaznamenala zvýšení výrobní kapacity.

Nedořešeny zatím zůstávají investice od výroby motorů pro model Corolla, o kterých se mluví již od roku 2012. Corolla je jedním z nejprodávanějších typů v Brazílii a přenesení výroby motorů na brazilské území by značně snížilo celkové náklady a tím i jeho cenu. Přitom se předpokládá, že v letošním roce se objeví na trhu nové modely Hondy Civic a Chevroletu Cruze, které pro Corollu představují silnou konkurenci.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Sao Paulo (Brazílie).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek