Nečekané problémy pro izraelský zbrojní průmysl?

8. 7. 2016

  • Země: Izrael
  • Datum zveřejnění: 07.07.2016

V uplynulých deseti letech poskytovaly Spojené státy americké Izraeli každoročně zhruba 3 mld. USD ve formě tzv. Foreign Military Financing (FMF). Tyto prostředky kryly zhruba čtvrtinu zbrojního rozpočtu a Izrael si za ně mohl pořídit špičkové americké obranné technologie a zbraňové systémy, jako např. rakety dlouhého doletu, bitevní a stíhací letouny F-15/F-16 apod.

ilustrační obrázekPodmínky mezivládního kontraktu zároveň umožňovaly použít 26,4 % z rozpočtu k nákupu obranné techniky domácích dodavatelů, jakými jsou např. koncerny Israel Military Industries, Rafael, Elbit Systems a další. Tato praxe bude s největší pravděpodobností od roku 2018 ukončena. Nová mezivládní dohoda sice počítá s navýšením FMF až ke hranici 5 mld. USD ročně, ale již bez účasti izraelských dodavatelů. Lobbing amerických zbrojních firem přinesl úspěch, snahy izraelských výrobců argumentovat vzájemnou výhodností a referencemi i pro ostatní země nenašly u americké administrativy pochopení.

Předpokládaná ztráta odbytu v hodnotě téměř 1 mld. USD ročně bude pro izraelské výrobce určitě hodně citelná. Vzroste tlak na export do dalších zemí a současně možná i snaha nabídnout výrobky v přijatelnější cenové hladině. Zde by se mohly otevřít možnosti i pro české subdodavatele. Zastupitelský úřad ČR a ZK CzechTrade Tel Aviv začínají přípravu účasti na největším izraelském zbrojním veletrhu ISDEF 2017 a uvažuje se i o incomingové misi izraelských zbrojních firem do ČR. Detaily k těmto akcím budou včas publikovány na našich stránkách.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Tel Avivu.

Tisknout Vaše hodnocení: