Nedostatek pracovních sil trápí nově otevřené společnosti ve Wisconsinu

21. 8. 2017

  • Země: US - Spojené státy americké
  • Datum zveřejnění: 21.08.2017

Zaměstnavatelé ve Spojených státech nenacházejí dostatek vhodných pracovníků, kteří by byli schopni zajistit plynulost výroby. Nároky na pracovní sílu vykazují rostoucí tendenci a s ní jde ruku v ruce i vyšší produktivita práce. USA se tak nachází v poměrně nové pozici, kdy firmy čelí nedostatku pracovníků, kteří by splnili požadovanou kvalifikaci. Nábor zaměstnanců ze zahraničí již probíhá, avšak situaci komplikuje zdlouhavý administrativní proces a udílení pracovních povolení pro občany cizích zemí. Státy v USA se snaží formou daňových pobídek přilákat podnikatelské subjekty. Pobídky jsou nejčastěji ve formě slev na daních a v nákladech na jedno vzniklé pracovní místo. Přesto často dochází k situaci, kdy vytvořená místa nejsou schopni náboráři zaplnit vhodnými adepty. Nezaměstnanost ve Spojených státech je od pádu Lehman Brothers na nejnižší úrovni, kdy nejnižší hodnoty dosahují 3,1 %. Dala by se jistě najít určitá paralela mez situací v české ekonomice a USA, neboť řada českých či zahraničních subjektů, kteří se rozhodli podnikat v ČR má problém sehnat dostatek pracovní síly. Proto se nezřídka kdy stává, že dochází k obsazení pozic nedostatečně kvalifikovanými pracovníky, které si firmy vyškolí a doplní jejich potřebné vzdělání (Sen, 2017).

Společnost Foxconn, která ve Wisconsinu vytvořila tisíce pracovních míst, se rozhodla současnou situaci řešit doplněním pracovníků z okolních států, což nebývá v prostředí Spojených států obvyklé. Zaměstnanci budou muset být více mobilní a ochotni za prací cestovat, či se za ni rovnou přestěhovat. Guvernér státu Wisconsin Scott Walkerse situaci rozhodl řešit tak, že prosazuje úlevu studentům, kteří si vzali půjčku na vzdělání, za předpokladu, že budou pracovat ve státě po určitý počet let (Rick, 2016).

Zdroje:

http://www.jsonline.com/story/money/business/2016/09/03/where-wisconsin-find-enough-workers/89783022/

http://www.chicagobusiness.com/article/20170814/OPINION/170819927/wisconsin-woos-foxconn-plant-but-does-it-have-enough-workers-to-fill-it

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Chicagu  

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: