Největší investor opouští ruský trh

11. 9. 2017

  • Země: RU - Rusko
  • Datum zveřejnění: 12.09.2017

Penzijní fond Norska, největší zahraniční investor do ruského rublu a ruského státního dluhu, oznámil rozhodnutí zcela likvidovat své vklady v Ruské federaci. Nejbohatší suverénní fond světa (v roce 2017 jeho aktiva dosáhly hodnoty 1 trilion dolarů) plánuje rozprodat obligace rozvojových zemí, resp. emerging markets a nechat si v portfoliu pouze papíry v amerických dolarech, euro a britských librách. 

V přehledu Raiffeisenbank se uvádí, že norský fond měl začátkem července ve svém držení obligace federálního úvěru v hodnotě 2,9 mld rublů. V souladu s jeho novou strategii, musí být tyto cenné papíry prodány a získané ruble převedeny do valuty, kterou fond vyvede z Ruska. 

V důsledku toho ztratí trh ruského státního dluhu téměř 20 % z celkových zahraničních investic, které se uskutečnily během posledního 1,5 roku (cca 14 mld dolarů). Tento rekordní přítok pomohl, podle některých analytiků, „odpoutat“ rubl od ropy a k létu roku 2017 zvedl kurz rublu o 10 % nad fundamentálně opodstatněnou hodnotu.

Dle údajů Raiffeisenbank má norský penzijní fond 10% podíl na všech zahraničních investicích do obligací federálního úvěru RF. Rychlá vyprodej tak velkého balíku může způsobit pád trhu, proto, dle mínění odborníků, se Norům vyplatí rozprodávat svůj balík postupně.

Riziko však spočívá v tom, že odchod takto velkého investora může pohnout ostatní, aby následovali jeho příkladu. Závod na trhu ruských státních (federálních) obligací, který vynesl jejich cenu na maximum od roku 2013, je skoro vyčerpaný. Navíc je do něj založené snížení úrokové sazby Centrální banky RF (CBR) dlouho dopředu. Z toho plyne, že za podmínek inflace 4 % a úrokové sazby CBR 6,5 %, budou 10 let staré obligace přinášet výnos cca 7,2-7,4 %, i když tržní hodnota je již dnes 7,5 %. 

Největším rizikem pro ruský státní dluh a rubl zůstává nový balík amerických sankcí.  Návrh zákona, podepsaný prezidentem Trumpem, obsahuje nařízení americkému Ministerstvu financí vypracovat celkový zákaz investic do státních obligací RF. 

Dle poradenské investiční společnosti „Arbat Kapital, v případě masivního odtoku zahraničních investic a při ceně ropy 50 dolarů za barel, stoupne kurz na 70-73 rublů za dolar (dnes se kurz pohybuje v rozmezí 56-59 rublů za dolar). S tím souhlasí i další odborníci, kteří vysvětlují, že při obrovské poptávce po valutě najednou, je skoro nemožně se vyhnout znehodnocení rublu.

Analýza CBR ukazuje, že v případě zavedení amerických sankcí, může ziskovost obligací federálního úvěru stoupnout o 4 procentní body, a ceny spadnout na úroveň začátku roku 2015, kdy vrcholila krize. Centrální banka navíc varuje, že u určitých bank může dojít ke snížení úměrnosti kapitálu H1.0 pod minimální předepsanou úroveň 8 %.

Zdroj: http://www.finanz.ru/
Zpracoval kolektiv pracovníků ZK CzechTrade v Moskvě.

 

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: