Největší překážka pro české vývozce? Bonita zahraničního partnera

12. 11. 2014 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Bonita odběratele a nejistota zaplacení pohledávky ze strany zahraničních partnerů jsou největšími bariérami pro české podnikatele exportující do zahraničí. Vyplývá to z průzkumu faktoringové společnosti Bibby Financial Services.

Čeští vývozci se logicky obávají především toho, zda jsou jejich zahraniční odběratelé důvěryhodní a solventní. Na bonitu partnera se před zahájením obchodní spolupráce zaměřuje 86 procent firem.

S možností důvěřovat obchodnímu partnerovi souvisí také problematika inkasa zahraničních pohledávek – za velmi či částečně významnou ji označily čtyři pětiny respondentů. „Exportní potenciál firem, které mají spolehlivé faktoringové financování a dobré informace o cílovém trhu, se podle našich údajů zvýšil o 15 až 20 procent. To je významná obchodní výhoda,“ říká generální ředitel Bibby Financial Services Michal Gabriel.

Průzkumu se zúčastnilo 362 středních podniků s obratem mezi 80 a 800 miliony korun z oblasti průmyslové výroby, stavebnictví, velkoobchodu, dopravy, skladování a ostatních odvětví. Přeshraniční spolupráci se věnuje 64 % z nich – u čtvrtiny tvoří zahraniční obchod většinu jejich obratu, 4 % dotazovaných firem jsou plně orientovány na export.

Obavy z exportu vlastních produktů na zahraniční trhy přitom mohou být v podnikání brzdou. „Jedním z nejdůležitějších důvodů pomalejšího rozvoje firmy může být nedostatek odvahy exportovat,“ potvrzuje Gabriel.

Další past? Neznalost práva v cizí zemi

Neznalost právního prostředí v zemi odběratele je další pastí, která může byznys zkomplikovat. Za významný aspekt ji označilo 83 % zástupců firem. Jazyková bariéra je pak klíčová pro 42 % respondentů. Přitom jsou k dispozici zkušenosti z většiny cílových trhů, které mohou pomoci exportérům pochopit celý obchodní cyklus,“ konstatuje Michal Gabriel a doplňuje: „Kamenem úrazu u exportérů často bývá i rozhodnutí, v jaké fázi obchodu převezme kupující zodpovědnost za dodávané zboží, včetně nákladů na jeho přepravu.“

A právě z důvodů, aby co nejvíce eliminovaly exportní bariéry, firmy čím dál častěji využívají provozní financování (tzv. exportní faktoring). Nejde jen o zajištění provozního kapitálu, ale celkovou správu pohledávek. „Provozní finance jsou důležité, ale větší hodnotu mají informace faktoringové firmy, tedy servis související se správou a bezpečným inkasem pohledávek,“ tvrdí šéf Bibby Financial Services.

Faktoringové firmy dnes exportérům poskytují nejčastěji právě informace o místních právních a obchodních zvyklostech, způsobech, jak nejsnadněji pohledávky v dané zemi zinkasovat či vymáhat, či bonitě obchodního partnera.

Redakčně zpracovaná tisková zpráva společnosti Bibby Financial Services

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek