Největší ruské banky vystoupily z Asociace ruských bank (ARB)

20. 9. 2017

  • Země: RU - Rusko
  • Datum zveřejnění: 21.09.2017

Začátkem září představenstvo Asociace ruských bank (ARB) schválilo žádost o vystoupení z Asociace několika největších bank RF. Mezi bankami, které opustily organizaci, jsou „Sberbank", VTB, VTB 24, „Gazprombank", „FK Otkritije" (v současné době podstupující procesu sanace, víc zde: http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/problemy-nejvetsi-soukrome-ruske-banky-94457.html), „Rosseľchozbank", „Aľfa-bank", „Binbank" a „BM-bank".

Hlavním důvodem vnitřních rozporů v Asociaci může být fakt, že každá banka má, bez ohledu na velikost, jeden hlas a rozhodnutí se přijímají většinou hlasů. Poslední kapkou bylo asi to, že Asociace kritizovala Centrální banku RF (CBR), což vyvolalo nevoli velkých bank i regulátora. Také největší banky byly nespokojené s tím, že, prezident Asociace, podle jejích mínění, často činil osobní rozhodnutí, bez prospěchu pro členské organizace. Podle Sberbank chyběl i konstruktivní dialog mezi ARB a bankami, což brzdilo rozvoj spolupráce. Velké banky dráždilo i to, že nebyly schopny prosadit ani kádrové změny v asociaci. 

Kritika ABR se ozývá také ze strany regulátora. Podle CBR hraje Asociace roli „advokáta" špatných bank, když pokaždé kritizuje regulátora za odebraní licence další banky, a nebrání spolehlivé hráče na trhu.  

Banky, které vystoupily z Asociace, se však nebrání spolupráci s ARB a dalšími organizacemi. Ve hře byla dokonce možnost vzniku  nového oborového sdružení. Nakonec ale většina ze zmíněných 9 bank vstoupila do další existující bankovní asociace – Asociace regionálních bank Ruska (Asociace „Rossija"). 

Je možné i to, že se ARB a „Rossija" postupem času nakonec spojí do jedné asociace. 

Zdroj: https://www.gazeta.ru/
Zpracoval kolektiv pracovníků ZK CzechTrade v Moskvě.

 

 

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: