Nejvyšší ceny nemovitostí v Itálii jsou na severu. Milano kraluje na prvním místě.

26. 5. 2016

  • Země: Itálie
  • Datum zveřejnění: 25.05.2016

Když se řekne expanze do Itálie, častokrát se tím myslí rozšíření podnikání především v rámci severních regiónů. V samotném exportu by sice problém nebyl, daleko dražší je ale podnikání přes vlastní kancelář, výrobní závody apod., umístněné právě na severu Itálie. Jelikož stejně uvažuje řada firem, asi nikoho nepřekvapí, že i ceny nájmů se v daném regionu budou pohybovat na vyšší úrovni, než tomu bude v střední nebo jižní části země.

ilustrační obrázekNejnovější průzkum tak opět potvrdil, že nejvyšší ceny se nacházejí v samotním centru Milána, hospodářského a ekonomického centru severu, když ne celé země. Za 1 meter čtvereční se v průměru platí 8 800 EUR, a samotní ceny nemovitostí rostli i v čase hospodářské krize a v letech 2010 – 2015 se hodnota zvýšila o téměř tři procenta.

Poněkud pozitivněji se vyvíjejí ceny v širším centru města, které ve stejném období klesli o téměř 8 procent, a aktuální průměr vykazuje částku 3 900 EUR za meter čtvereční. Na periferii se ceny následně pohybují přes 2 600 EUR. Řím se ve stejném řebříčku umístil na druhém místě, když meter čtvereční stojí 7 800 EUR v centru, 4 150 v semi-centru a 2 400 EUR na periferii. Řím, jako zástupce regionu ve střední části země, je ale spíše výjimkou a jeho umístnění ovlivňují především politické okolnosti a historický význam. Na třetím místě pak skončili Benátky, s průměrnou cenou nemovitostí za metr čtvereční v centru města ve výši 7 200 EUR, resp. 3 650 a 2 450 EUR v širším centru a periferii.  

Ceny nemovitostí nakonec poukazují i na stále existující problém ekonomické výkonnosti severní a jižní části země a na rozdíly, které to s sebou přináší.

Zdroj: Il Sole 24 Ore
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Miláně.

Tisknout Vaše hodnocení: