Německá ekonomika je i přes aféru Volkswagenu v dobré kondici

4. 12. 2015

  • Země: Německo
  • Datum zveřejnění: 03.12.2015

Německá ekonomika je v dobré kondici. Z nejnovější analýzy Německého institutu pro výzkum hospodářství (DIW) vyplývá, že si tamní průmysl mírné tempo růstu udrží nejméně do konce roku. Podobný trend by měl pokračovat i v roce 2016. Tomu odpovídají i dobrá nálada a pozitivní očekávání německého podnikatelského prostředí – včetně automobilového sektoru, o nichž zpravuje poslední studie Institutu pro výzkum hospodářství (IFO). Z dlouhodobého hlediska pomohou vyvážit kolísání některých rozvíjejících se trhů stabilní domácí poptávka a rostoucí export do zemí eurozóny. Proto je pravděpodobné, že německé hospodářství jako takové nebude aférou Volkswagenu silněji zasaženo.

Ilustrační obrázekZároveň však není možné význam skandálu a jeho dopadů snižovat nebo redukovat pouze na společnost Volkswagen, což ostatně dokládá i snaha vrcholných německých politiků přispět k obnově dobrého jména značky – viz nedávná cesta kancléřky Merkelové do Číny a spolkového ministra dopravy Alexandra Dobrindta do USA. Volkswagen je totiž důležitým zaměstnavatelem, plátcem daní, klíčovým hráčem německého automobilového průmyslu a v neposlední řadě se zčásti nachází ve vlastnictví Spolkové republiky Německo.

Náklady na obnovení důvěryhodnosti se pravděpodobně vyšplhají na několik desítek miliard euro (náprava mnoha milionů vozů, mimořádné slevy, kampaně na obnovu image, adaptace současné produkce atp.), což je sice značná zátěž, za předpokladu udržení stávající ekonomické situace však pro Volkswagen není nepřekonatelná. Po více než dvou měsících se skandál negativně projevil i v počtu prodaných vozů na některých trzích – zejména v USA. Na druhou stranu se zdá, že pro automobilku enormně důležitý čínský trh aférou zásadně poškozen nebude.

Je proto potřeba rozlišovat význam odhalených manipulací pro společnost Volkswagen, pro německou ekonomiku či pro automobilový průmysl jako takový – aby byly zachovány základní proporce celého skandálu. Potom je zřejmé, že jsme svědky velkého, nikoli však nepřekonatelného problému jednoho koncernu a relativně malého, jakkoli nezanedbatelného problému německé ekonomiky.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Düsseldorfu.

Tisknout Vaše hodnocení: