Německá ekonomika v dubnu – červnu 2017

23. 6. 2017 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Německá ekonomika v dubnu – červnu 2017 Newsletter Obchodně-ekonomického úseku obsahuje přehled vývoje německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí 2017: aktuální ekonomický vývoj; vnější ekonomické vztahy (zahraniční obchod SRN, zahraniční obchod ČR – SRN, obchod s vojenským materiálem); podnikatelské a právní prostředí (novinky k minimální mzdě, mýtnému pro osobní automobily aj.); energetika; a trh práce.

Německá ekonomika v prvním čtvrtletí 2017 vykázala silný růst HDP, o 0,7 % (qoq), a jak jednotlivé indikátory, tak indexy sentimentu potvrzují pokračování expanze i ve 2. čtvrtletí. Růst je tažen soukromou spotřebou a veřejnými výdaji a zároveň nyní silněji i investicemi do zařízení a ve stavebnictví. Nanejvýš příznivé jsou vnější rámcové podmínky (cena ropy, slabý kurz eura, nízké úrokové sazby, vývoj na světových trzích).

Trh práce dosahuje rekordně nízké míry nezaměstnanosti (5,8 %) a tvorba nových pracovních míst pokračuje (podrobně viz kap. 5). V prvním kvartálu přispěl k růstu i čistý export – vývozy rostly silněji než dovozy, přičemž trend vývozu zůstává pozitivní. Tímto se také sníží pozitivní saldo zahraničního obchodu (2016: 0,8 % HDP), za které je SRN (většinou však bezpředmětně) kritizována řadou států a mezinárodních organizací.

Poslední čtyři měsíce v řadě rostla průmyslová výroba, což stojí za zvýšením prognóz pro vývoj zpracovatelského průmyslu v r. 2017 z +0,5 % na +1,5 % (nejsilněji má růst farmaceutický průmysl: +4%; elektrotechnický: +3%; oproti očekávání mírněji pak automotive: +1,5 %; a strojírenství: +1 %).

Silný růst v 1. čtvrtletí reflektují a jeho pokračování potvrzují i hlavní indexy ekonomického sentimentu, jejichž hodnoty se ve druhém kvartálu dále zvýšily. IFO Business Climate v květnu dokonce dosáhl nejvyšších hodnot od r. 1991 (114,6 b). Podle indexu ZEW počítá v letních a podzimních měsících 70 % finančních analytiků s pokračováním růstu, 24 % dokonce s jeho zrychlením.

Akciové indexy DAX a MDAX od počátku II. čtvrtletí pokračovaly v růstu a v závěru června si připsaly +6,5 %, resp. +7,5 %. Prognózy vývoje německého HDP pro r. 2017 byly, oproti počátku roku, mírně zvýšeny, a to na 1,3 (Deutsche Bank) – 2 % (OECD), v letech 2018–2019 počítá Spolková banka s růstem HDP o 1,7 %, resp. 1,6 %.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Berlíně (Německo). Autor: Tomáš Ehler, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek