Německá ekonomika v prvním čtvrtletí 2017

10. 4. 2017 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Německá ekonomika v prvním čtvrtletí 2017 Článek podává přehled německé ekonomiky v prvním čtvrtletí 2017: Aktuální ekonomický vývoj; vnější ekonomické vztahy (zahraniční obchod, obchod s vojenským materiálem); podnikatelské a právní prostředí (novinky ohledně agenturního zaměstnávání, mýtného aj.); a energetika.

Německá ekonomika na počátku r. 2017 pokračuje v růstu a navazuje na pozitivní vývoj ve 4. čtvrtletí 2016 (HDP +0,4 %). V lednu překvapivě posílila průmyslová výroba, nicméně poklesly zakázky i tržby v maloobchodu. Hlavním růstovým faktorem zůstává soukromá spotřeba zejména v kontextu vynikajícího stavu trhu práce (nejnižší míra nezaměstnanosti od r. 1993; tvorba nových míst pokračuje) a vyššího růstu mezd. Ty i díky nízké inflaci vzrostly loni reálně o 1,8 %. Pozitivně přispívá i další zvyšování vládních výdajů.

Naopak příspěvek zahraničního obchodu zůstává mírně negativní a negativní zůstává i míra investic, a to včetně stavebnictví v důsledku chladného zimního období. Hlavní indexy ekonomického sentimentu za první čtvrtletí odrážejí nejistotu ohledně ekonomického vývoje v tomto roce (zejm. ZEW-Konjunkturerwartungen), ale i mírně pozitivní očekávání. IFO Business Climate dosáhl v březnu nejvyšších hodnot od r. 2011 díky optimistickým očekáváním ve zpracovatelském průmyslu i pozitivnímu hodnocení a očekáváním ve stavebnictví.

Akciové indexy DAX a MDAX od počátku roku rostly a v závěru března si připsaly +6 %, resp. +7 %. Prognózy vývoje německého HDP pro r. 2017 byly mírně sníženy, a to na 1,1–1,4 %, pro r. 2018 se odhady pohybují mezi 1,6 % a 1,8 %.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Berlíně (Německo). Autor: Tomáš Ehler, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek