Německo se v roce 2015 stalo hlavním evropským centrem start-upů

26. 1. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Aktuální studie Ernst and Young k aktivitě (financování a počet projektů) evropských start-upů v r. 2015 potvrzuje trend, že SRN se stalo hlavním centrem pro začínající a mladé firmy. V SRN loni získaly firmy 3,1 mld. EUR rizikového kapitálu, z toho berlínské start-upy 2,15 mld. EUR (podstatná část – údajně až 40 % – pocházela od zahraničních, nikoliv německých investorů).

Hlavní město Německa předstihlo v objemu rizikových kapitálových investic i počtu projektů Londýn. Z pohledu objemu investic se v rámci SRN umístily na druhém místě Hamburk (296 mil. EUR, 29 projektů), na třetím místě Bavorsko (258 mil. EUR, 74 projektů, Mnichov je v rámci hodnocení evropských měst šestým městem co do objemu financování).

Nicméně z 371 firem, které v SRN získaly financování rizikovým kapitálem, pouhých 48 dosáhlo na částku pod 10 mil. EUR, a pouze 9 na částku pod 50 mil. EUR. Největší investici představuje 590 mil. EUR pro berlínský start-up Deliveryhero (rozvoz jídla).

V Německu, a zejm. v Berlíně, se dynamicky rozvíjejí nové obchodní modely a formy financování – business angels, úspěšní zakladatelé po exitu, akcelerátory, programy státní podpory aj. Problémem je údajně získání částek mezi 5 a 10 mil. EUR, což je pro zahraniční investory příliš nízká částka, zatímco pro německé fondy a business angels naopak příliš vysoká částka.

Nejvíce rizikového kapitálu směřovalo do sektoru online-obchodu a spotřebitelských služeb (145 projektů); finančních služeb (45 projektů); do podnikového softwaru/Big Data (95 projektů); zdravotnictví (31 projektů). Naopak menší částky získaly start-upy v tradičních oborech – v průmyslu (18 projektů), energetice (6 projektů) a dopravě/mobilita (11 projektů).

Studie dokládá i trend, který v SRN sledujeme v posledních měsících, a to aktivity německých koncernů na poli začínajících firem (ať již formou vlastního akcelerátoru či Venture Capital fondu), ale také jejich snahy zapojit do koncernových struktur „mentalitu Silicon-Valley“. V rámci trendu digitalizace průmyslu a služeb se svými aktivitami snaží německé koncerny hledat nové a úspěšné obchodní modely.

Očekávání pro start-upy v r. 2016 jsou mírně optimistická, nicméně žádný boom to vzhledem k volatilitě na finančních trzích či nepříliš příznivým rámcovým podmínkám rizikového financování v SRN (navíc návrhy spolkového ministerstva financí na reformu zdanění investice byly přijaty poměrně kriticky) nebude. Potenciál vidí experti i nadále zejména v rámci digitalizace průmyslu a služeb. Prognózy vývoje v sektoru IT pro r. 2016 počítají s růstem o 1,5 %.

Na berlínském startupovém poli jsou aktivní i české subjekty, např. jako úspěšná firma Portadi, která se prosadila do Microsoft Ventures Accelerator v Berlíně. V návaznosti na projekt ekonomické diplomacie v r. 2015 (Prezentace českých start-upů v Berlíně) se připravuje na tento rok nový projekt, a to zapojení českých firem do „Dlouhé noci start-upů“, prestižní akci, kterou pořádá Deutsche Telekom, Lufthansa, IHK Berlin a berlínský IT klastr.

Příloha ke stažení:

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Berlíně (Německo).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek