Německu hrozí nedostatek pracovních sil

31. 8. 2017

  • Země: DE - Německo
  • Datum zveřejnění: 31.08.2017

Podle studie výzkumného ústavu Prognos z Basileje by Německu v roce 2030 mohly chybět až tři miliony techniků, vědců a zdravotníků. V roce 2040 by to mohlo být až 3,3 milionu. Do budoucna můžeme počítat se zánikem některých profesí, jako například řidičů nákladních automobilů, pracovníků balicích služeb a ostrahy, které nahradí roboti a automatizace. Stejný osud bude nejspíš očekávat i realitní makléře a účetní.

Naproti tomu se ale s velkou pravděpodobností budeme potýkat s nedostatkem manažerů, vědců, inženýrů, lékařů nebo pečovatelů. Německé firmy se ale snaží již nyní těmto hrozbám předcházet a nasazují do svých provozů nové technologie a produkci automatizují. Společnost DHL Supply Chain například využívá chytré brýle a rozšířenou realitu. Toto řešení zavádí ve skladech jako nový standard pro vychystávání zboží. Pracovníci DHL tak nosí chytré brýle, které jim zobrazují pracovní instrukce a data přímo v jejich zorném poli. Díky brýlím tak například přesně vědí, kde se nacházejí jednotlivé položky ve skladu.

Logistická firma Alibaby zase ve svých skladech využívá roboty. Jedná se o malé vozíky, které uvezou až 500 kilogramů a automaticky převáží zboží. Šetří tak čas skladníkům, kteří ho nemusí hledat v regálech a mohou ho hned připravit k odeslání. Německý výrobce manipulační techniky Linde Material Handling na tento trend reagoval a před dvěma lety uzavřel spolupráci s francouzskou firmou Balyo specializující se na robotiku. Linde potvrzuje, že zájem o automatizované vozíky roste a poptávky přicházejí od firem z celého světa. 

Zdroj: Hospodářské noviny
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Düsseldorfu

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: