Německý ministr pro výživu a zemědělství na jednáních v Moskvě

4. 8. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Německý ministr pro výživu a zemědělství na jednáních v Moskvě Ministr zemědělství SRN Christian Schmidt ve dnech 26. a 27. července 2016 navštívil Moskvu, kde se setkal s místopředsedou vlády a třemi ruskými ministry. Ačkoliv bylo avizováno, že hlavním tématem bude diskuze nad zrušením embarga, toto téma napřímo otevřeno nebylo a především se hledaly možnosti a řešení, jak rozvíjet německo-ruskou agrární spolupráci za stávající situace.

Ch. Schmidt během dvoudenní cesty jednal s místopředsedou vlády A. Dvorkovichem, se svým ruským protějškem – ministrem zemědělství A. Tkachevem, ministrem ekonomického rozvoje A. Ulukyaevem a ministrem průmyslu a obchodu D. Manturovem. Jak spolkový ministr pro výživu a zemědělství, tak i ruští představitelé hodnotí v oficiálních zprávách návštěvu velmi pozitivně. Přijetí u tolika vysokých ruských představitelů svědčí i o zájmu ruské strany jednat s Německem a EU.

Podle prohlášení Ch. Schmidta: „Musí Německo a Rusko pokračovat v dialogu a nesmí dojít k nedostatku komunikace. Bez ohledu na sankce a embargo zůstávají možnosti spolupráce v řadě různých odvětví. Rusko zůstává pro Německo a EU důležitým partnerem.“ Ministři zemědělství se dohodli na zintenzivnění zemědělského politického dialogu na vyšší úrovni.

Spolkový ministr také neopomenul zmínit, že veškerý progres je podmíněn dodržováním Minských dohod II. a vývojem celkové politické situace. Odstranění embarga chce řešit kousek po kousku, protože podle něj není cílem Moskvy trvalá izolace trhu. Zároveň má v plánu vydat se do Moskvy znovu letos na podzim.

Na jednáních bylo zmíněno, že ztráty pro německé zemědělce způsobené ruským embargem se pohybují okolo 1 mld. EUR. Podle výpočtů z EU je to až 5 mld. EUR, jiné zdroje však hovoří ještě o ztrátách mnohem vyšších. Na druhou stranu je v letošním roce očekáván výrazný nárůst německých investic v Rusku. V nedávné době byl v Rusku postaven např. závod na výrobu zemědělských strojů Claas, kde investice činila asi 120 mil. EUR.

Jedním z diskutovaných témat bylo obnovení projektu na podporu malých a středních podniků, který byl zmrazen s nástupem sankcí. Německá banka KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau) a ruská Vneshekonombank by prostřednictvím společného fondu měly pomáhat s financováním projektů německým a ruským malým a středním podnikům.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Moskvě (Rusko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek