Nenápadná ománská oáza stability

22. 3. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Přestože je Omán větší než některé další státy Perského zálivu, je ve srovnání s nimi poměrně nenápadnou zemí. A to je vlastně pozitivum.

O tomto sultanátu se v západních médiích příliš často nemluví, protože je už po mnoho let relativně klidnou a stabilní zemí. Právě Omán je typickou ukázkou státu, který se snaží omezit svou závislost na ropě, jejíž těžba se tam snižuje. Usiluje naopak o vlastní průmysl a také turistickou infrastrukturu.

Právě turistika by mohla být pro třímilionovou zemi s krásnými horami, dramatickým pobřežím a fotogenickými pouštními oázami lákadlem a vizitkou pro zahraničí. Tím spíš, že sousední Jemen, který má toto vše ještě v poněkud uhrančivějším vydání, se stává pro turisty čím dál nebezpečnějším kvůli řádění islámských radikálů. Česko vyváží do Ománu hlavně počítačové komponenty a automobily Škoda.

Společnost Agil Europe dodala na projekt státní společnosti Petroleum Development Oman solární panely na ropné vrty, hodnota této zakázky byla sedm milionů dolarů.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade. Autor článku: Tomáš Stingl

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek