Nepál: Mapa oborových příležitostí - perspektivní položky českého exportu

18. 5. 2018

© Zastupitelský úřad ČR v Dillí (Indie)

5.1. Nejperspektivnější položky pro český export, odvětví pro investice, privatizační a rozvojové projekty

Z dlouhodobé perspektivy zůstávají nejperspektivnějšímu položkami pro český export hydroenergetika (malé vodní elektrárny), přenosové soustavy, komunální hospodářství, rozvoj infrastruktury, civilní letectví a také zpracovatelský průmysl. Potenciál existuje i v turistice.

  • hydroenergetika (výstavba vodních elektráren, zařízení pro výrobu a rozvod elektrické energie): v Nepálu je mnoho rozpracovaných projektů na termální i vodní elektrárny, na jejichž dokončení hledá nepálská vláda partnera a především finance. Pro české firmy se otevírají možnosti především v oblasti výstavby malých a středně velkých vodních elektráren Zahraniční firmy většinou provozují joint-venture s lokálním partnerem. Zájem mezi soukromými investory je o dodávky zařízení pro vodní energetické zdroje s kapacitou kolem 1MW,
  • vodohospodářství  (hloubení a čištění studní, budování nádrží, úpraven vody, rozvodních sítí, závlahové systémy),
  • odpadové hospodářství (sběr, třídění a zpracování komunálního odpadu): NP má zájem o technologie na zpracování a skladování odpadu,
  • civilní letectví (malé letouny a helikoptéry, letištní vybavení – radary, monitorovací zařízení, multilaterální systémy). Malé civilní letouny a helikoptéry potřebuje Nepál pro práci v náročném horském terénu (zásobování, záchranné práce) a pro potřeby cestovního ruchu (přemísťování expedic na vysokohorská stanoviště, vyhlídkové lety kolem himalájských vrcholků).
  • infrastruktura: železnice, silnice, ozelenění,
  • cestovní ruch,

zpracovatelský průmysl (potraviny)

zpět na začátek

5.2. Kalendář akcí

Stykové a jiné akce ve vztahu k Nepálu probíhají minimálně. ZÚ Dillí usiluje o uspořádání podnikatelské mise zaměřené na hydroenergetiku, avšak odezva ze strany potenciálních českých firem je minimální. 

 

Ve dnech 18. až 21. února 2017   vykonal VZŮ Milan Hovorka pracovní cestu do Nepálu. Hlavním cílem cesty byla účast VZÚ jako panelisty na Infrastrukturálním summitu Nepál 2017 ("Summit"), který se konal ve dnech 19. a 20. února v hlavním městě Káthmándú. V jeho průběhu se VZÚ sešel s tehdejším předsedou nepálské vlády Pushpou Kamalem Dahalem, místopředsedou vlády a ministrem financí Krishna Bahadur Maharou, ministrem zahraničních věcí Prakash Sharan Mahatem, ministrem vnitra Bimalendra Nidhim, ministrem infrastruktury a dopravy Ramesh Lekhakem, ministrem energetiky Janadran Sharmou,  ministrem cestovního ruchu a civilního letectví Jivan Bahadur Shahim, s ministrem železnic Indie Sureshem Prabhuem  a řadou představitelů nepálské podnikatelské sféry.

zpět na začátek

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Tisknout Vaše hodnocení: