Nespolehlivých plátců DPH opět přibývá rekordním tempem

2. 11. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

V říjnu letošního roku přibylo v Česku nejvíce nespolehlivých plátců DPH za poslední čtyři měsíce. Hříšníků, kteří neplatí DPH nebo nekomunikují s berními úřady, je o 269 více než v září.

Celkový počet nespolehlivých plátců už v České republice dosáhl 6443, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o dvě třetiny více.

Největší přírůstek v uplynulém měsíci obstaraly společnosti s ručením omezeným, s tržbami do 10 milionů korun a se sídlem v Praze. Statistiky zveřejnila poradenská společnost Bisnode, která se zabývá poskytováním ekonomických informací o firmách.

„Na černé listině neplatičů DPH jsme ke konci října evidovali 6 443 podnikatelských subjektů, což je 1,4 procent firem, které jsou registrovány k platbě DPH,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Stále rostoucí číslo je mimo jiné důsledkem zavedení kontrolního hlášení DPH, které vstoupilo v platnost na začátku letošního roku, a stát si od něho slibuje pokles daňových úniků. Podle ministerstva financí si už umí správce daně na neplatiče posvítit - a navíc důsledněji než dříve dbá na zveřejňování firem i fyzických osob v registru nespolehlivých plátců.

Nejvíc nespolehlivých plátců je mezi společnostmi s ručením omezeným (4 871 firem) a živnostníky (1 078). Z pohledu právní formy podnikatelského subjektu vykazují největší podíl nespolehlivých plátců evropské společnosti (6,7 procent), společnosti s ručením omezeným (2,5 procent) a družstva (2,3 procent).

Více než 60 procent provinilců v říjnu přibylo mezi firmami s tržbami do 10 milionů korun. Druhou nejpočetnější skupinu tvořily společnosti, které tržby dle klasifikace ČSÚ neuvádí nebo nevykazují.

                   graf-DPh

Redakčně upravená tisková zpráva Bisnode

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek