Neustálé daňové změny: Podnikatelé se stále častěji obracejí na poradce

19. 7. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

V Česku každoročně roste nejen počet firem a živnostníků, ale přibývá i daňových změn a úprav, v nichž se podnikatelé nevyznají. I proto častěji vyhledávají pomoc daňových poradců.

Složitá administrativa se pro podnikatele i celé firmy stává noční můrou. Poptávka po daňových poradcích roste, a to nejen v době, kdy se na finanční úřad podávají přiznání k dani z příjmů či vyplňují kontrolní hlášení k DPH.

Exministr financí Andrej Babiš se dá směle označit za největšího daňového revolucionáře mezi správci státní pokladny po listopadu 1989. Novel daňových zákonů je v posledních letech stále více.

„Potřeby klientů se s neustálými změnami rozšiřují. Oproti loňskému roku je živnostníků, kteří potřebují rozsáhlejší daňové poradenství, až o 100 procent více. Nárůst souvisí zejména s novým daňovým balíčkem, který obsahuje 370 bodů změn,“ upozorňuje daňová poradkyně společnosti Tax Vision Blanka Štarmanová.

„I když se změny týkají roku 2017 a 2018, společně s klienty jsme se na ně připravovali již se zpracováním daňového přiznání za rok 2016,“ dodává. Obrovským zásahem do stávajících pravidel je především zásadní novela využívání výdajových paušálů při výpočtu daně z příjmů. Zatímco dosud mohli paušály uplaťnovat podnikatelé a OSVČ, kteří za rok dosáhli na příjmy nižší než dva miliony, od července 2017 už jde jen o plátce s ročním výdělkem do jednoho milionu. S touto změnou pak souvisí i další úpravy, v nichž se zástupci podnikatelské veřejnosti ne vždy vyznají.

Zjednodušení daní se (zatím) nekoná

Zjednodušení daňového systému – doslova daňovou revoluci – slíbilo ministerstvo financí loni. Například zcela nový zákon o daních z příjmů měl být hotov do konce funkčního období této vlády a schvalovat jej měl nový parlament po volbách 2017. Více si přečtěte v článku Česko čeká revoluce v daních z příjmů na BusinessInfo.cz

Jenže Andrej Babiš v Sobotkově kabinetu skončil a osud plánovaných změn - přestože na ministerstvu dále působí klíčová Babišova náměstkyně Alena Schillerová - je ve hvězdách. Daňový systém v Česku se tedy zjednodušení v dohledné době zřejmě nedočká. I jeho složitost dohání podnikatele k tomu, aby si nechali poradit od expertů.

„Změny v zákonech jsou rychlé a často nepřehledné. Aby živnostník podal daňové přiznání správně a uplatnil veškeré možné výhody, musel by sledování předpisů každoročně věnovat naprosto neúměrné množství času,“ upřesňuje Blanka Štarmanová.

Jak složité je dnes pátrání po různých výjimkách, slevách a odpočtech potvrzuje i daňový expert David Hubal. „Daňovému poplatníkovi se v Česku žije krušně, stíhá ho spousta povinností a současný právní řád se velmi rychle mění. Sám mám problém vyznat se v zákoně o dani z příjmu. Ačkoli jsem daňový profesionál, výjimek je v zákonech tolik, že je ani neumím spočítat,“ doplňuje Hubal.

Daňové poradenství má zelenou

S rostoucí poptávkou po jejich službách přibývá v Česku i samotných daňových poradců. V červenci 2017 bylo v Komoře daňových poradců České republiky zapsáno 4703 poradců a 960 společností. Vybrat si není snadné.

„Vztah klienta a daňového poradce je vždy postaven na vzájemné důvěře. Každý registrovaný daňový poradce je vázán mlčenlivostí a má také vůči klientovi povinnosti dané zákonem o daňovém poradenství a Komorou daňových poradců České republiky,“ vysvětluje Štarmanová.

Experti by měli především minimalizovat riziko omylů, kterých se mohou podnikatelé ve své daňové agendě dopustit. Pozor! Pokud daňař udělá chybu, je za ni odpovědný poplatník, nicméně může na svém poradci vymáhat náhradu škody. „Daňoví poradci musejí být ze zákona na riziko způsobení škody pojištěni. Pokud dojde k pochybení, je poradce povinen spolupracovat při zjednání nápravy, a pokud sankce vznikla jeho zaviněním, nakonec ji uhradit,“ připomíná Štarmanová.

K profesionálnímu přístupu poradce patří plnění stanovených smluvních závazků, pojištění odpovědnosti a včasná upozornění klientů na blížící se termíny pro přiznání či zaplacení vyměřené daně. Jediné, co by si měl poplatník sám ohlídat, je včasné dodávání potřebných informací včetně účetních podkladů.

Za daňové poradenství ovšem zástupci firem či živnostníci nechtějí utrácet horentní sumy. „Mnohdy stačí jednorázová konzultace, díky které klient ušetří spoustu času a vyhne se sankcím. Často klienti po takové první konzultaci zjistí, s čím vším mu daňová kancelář může pomoci, a začnou poptávat i další služby,“ dodává ještě poradkyně Tax Vision.

Jakub Procházka
S využitím tiskové zprávy Tax Vision

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek