Newsletter ekonomického úseku ČR v Pekingu

1. 8. 2011 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Pracovníci ekonomického úseku ZÚ v Číně pro vás připravují měsíční newsletter. Vedle pravidelných informací o nové legislativě v Číně a akcích pořádaných ekonomickým úsekem zde naleznete analýzy, ekonomické aktuality a další zajímavé informace užitečné pro vaši orientaci v teritoriu.

Červencové číslo Newsletteru EK

Tento měsíc pro Vás pracovníci ekonomického úseku připravili jako téma čísla osudy Googlu v Číně. Příběh globálního vyhledávače v říši středu má rysy antické tragedie - po kolmém startu následuje zatím ničím nepřerušovaný pád. Proč ? Protože Google se rozhodl nehrát podle čínských pravidel.

V tomto čísle pak najdete také praktičtější článek o reformě čínského sociálního zabezpečení, jenž se dotkne zejména zahraničních pracovníků.

Červnové číslo Newsletteru EK

Tento měsíc pro Vás pracovníci ekonomického úseku připravili jako téma čísla sociální sítě a možnosti jejich uplatnění v zahraničním obchodě. Zahraniční obchod je o informacích a jejich sdílení a sociální sítě jsou revolučním nástrojem, jak relevantní informace nacházet a vyměňovat. Pojďme společně udělat revoluci v tom, jak děláme naši práci, a nenechme si ujet vlak, na který už naskočila většina našich konkurentů. Více čtěte uvnitř čísla.

V červnovém čísle Newsletteru také najdete článek o tom, jestli má pro Apple stále smysl vyrábět iPHONE v Číně, a co to znamená pro čínské statistiky zahraničního obchodu a démonizovaný schodek čínské obchodní bilance.

V rozhovoru čísla popíše Miroslav Kolesár, Chief Representative of PPF Group China, co pro něj znamená prestižní zvolení do čela představenstva Evropské podnikatelské komory v Číně.

Květnové číslo Newsletteru EK

Tento měsíc pro Vás pracovníci ekonomického úseku připravili jako téma čísla spor amerického vyhledávače Yahoo a čínského giganta Alibaba Group. Koupě 40 procentního podílu v čínském pohádkově znějícím vyhledávači se pro Yahoo brzo může stát epizodou zcela jiného, možná i hororového žánru.  V obecné rovině pak kauza Yahoo zahraničním investorům opět připomíná, že investování v Číně má - podobně jako obchod se zemí středu - svá specifika. 

V květnovém čísle Newsletteru také najdete krátkou noticku o výsledcích aktuálního průzkumu o stavu podnikatelského prostředí v Číně pořádaného Evropskou hospodářskou komorou (stoupá počet  evropských firem, kterým v Číně rostou zisky, stejně tak však sílí nespokojenost s diskriminací zahraničních podnikatelů ze strany čínské vlády).

V rozhovoru čísla se představí Bedřich Musil, zástupce Svazu strojírenské technologie a dlouholetý znalec místních poměrů, který například prozradí, že "Na běžném jednání jsem seděl hodiny a hodiny většinou sám proti 12 kouřícím Číňanům. Jedinou útěchou byl fakt, že by to s ohledem na poměr počtu jejich obyvatel mohl být i 130."

Dubnové číslo Newsletteru EK

Tento měsíc pro Vás pracovníci ekonomického úseku vedle pravidelných informací o nové legislativě v Číně a akcích pořádaných ekonomickým úsekem připravili jako téma čísla stručnou analýzu současného stavu ochrany práv duševního vlastnictví v ČLR a zamysleli se nad budoucností a specifiky čínského trhu s luxusním zbožím. V rozhovoru čísla se představí Stanislav Linc, finanční ředitel a člen BOD TOS Kunming.

Březnové číslo Newsletteru EK

V měsíci březnu 2011 pro Vás pracovníci ekonomického úseku vedle pravidelných informací o nové legislativě v Číně a akcích pořádaných ekonomickým úsekem připravili jako téma čísla stručnou analýzu dvanácté čínské "pětiletky" a zamysleli se nad směřováním čínské ekonomiky v roce 2011. V rozhovoru čísla se představí Jaroslav Melichar, obchodní ředitel čínského zastoupení firmy ALBION, dovozce oblíbeného českého likéru Becherovka.

Únorové číslo Newsletteru EK

Obsah čísla:

Úvodní slovo
Téma čísla - Jak na víza do ČLR?
Několik poznámek ze semináře k patentové ochraně
Nová legislativa - leden/únor 2011
Aktuality OEÚ ZÚ - leden/únor 2011
Rozhovor čísla

Starší čísla newsletteru jsou dostupná na stránkách ZÚ ČR v Pekingu

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek