Nezaměstnanost v Česku zůstala pod šesti procenty

8. 12. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Nezaměstnanost v Česku zůstala letos v listopadu na 5,9 procenta, kam se dostala v říjnu po třech měsících vytrvalého poklesu. Meziročně nezaměstnanost klesla, loni v listopadu činila 7,1 procenta.

tovarnaNezaměstnaných ale oproti říjnu o několik promile přibylo, a to o 932 na 431 364.

Dostáváme se postupně do situace nedostatku kvalifikovaných i méně kvalifikovaných zaměstnanců, který vyústí do rychlejšího růstu mezd. První známky tohoto vývoje jsou vidět už v letošním roce a tento trend zesílí nejspíše už v roce následujícím. Po pěti letech, kdy mzdy klesaly nebo rostly jen velmi symbolicky, se tak konečně začíná ekonomický růst promítat i do peněženek zaměstnaných,“ doplnil Petr Dufek z ČSOB.

V listopadu podle pracovního úřadu končily sezonní práce ve stavebnictví, zemědělství, lesnictví, těžbě či turismu, což je pro toto roční období charakteristické. Navíc s příchodem zimy klesá zájem zaměstnavatelů o veřejně prospěšné práce. „Přesto jsme ale zaznamenali méně uchazečů, kteří se hlásili do evidence, než ve stejném období v předchozích letech,“ sdělila generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. Ekonomika je podle ní v dobré kondici.

„V nadcházejících měsících nezaměstnanost pravděpodobně, s postupným utlumováním sezónních prací a ukončováním pracovních poměrů na dobu určitou, poroste. V meziročním srovnání by ale měla zůstat na nízkých hodnotách,“ doplnila Sadílková.

„Silný růst ekonomiky se v letošním roce promítl do výrazného zlepšení situace na pracovním trhu. Podíl nezaměstnaných osob v letošním roce kontinuálně klesal. Negativní sezónnost na konci letošního a na začátku příštího roku však dočasně vrátí podíl nezaměstnaných osob nad 6 %. K dalšímu poklesu sezónně neočištěné nezaměstnanosti dojde až na jaře,“ dodal analytik Miroslav Novák z Akcenta.

Počet volných míst ve srovnání s říjnem klesl o 2275 na 105 049. „Firmy po letním výpadku většinou už doplnily stavy, a pokud chystají v personální oblasti změny, čekají už tradičně na začátek nového roku,“ uvedla ředitelka úřadu. Proti loňsku je ale počet míst naopak vyšší, a to o 45 652. „Stále se pohybujeme na úrovni z konce roku 2008,“ oznámila Sadílková.

Z jednotlivých krajů si nadále drží nejnižší podíl nezaměstnaných Praha se 4,2 procenta. Těsně za hlavním městem v listopadu skončil Plzeňský kraj se 4,3 procenta. Naopak nejvyšší zůstává nezaměstnanost i přes meziměsíční pokles v Ústeckém kraji, kde činí 8,8 procenta.

Převzato z webu E15

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek