Nezaměstnanost je nejnižší za sedm let, v květnu opět klesla

8. 6. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Nezaměstnanost v Česku opět klesla. V květnu se dostala na 5,4 procenta a je aktuálně nejnižší za posledních sedm let. Bez práce bylo 395 tisíc lidí v produktivním věku, což je nejméně od ledna 2009.

Nezaměstnanost v posledních měsících stabilně klesá a už je nejnižší v celé Evropské unii. Analytici předpokládají, že by koncem letošního roku mohlo být bez práce jen zhruba 5 procent Čechů v produktivním věku.

V dubnu 2016 byla nezaměstnanost na 5,7 procenta, loni v květnu pak na 6,4 procenta. Počet volných pracovních míst nabízených přes úřady práce naopak vzrostl na 129 054, což je nejvíce od října 2008.

„Situaci na pracovním trhu ovlivňuje především růst české ekonomiky, průmyslové výroby a doznívající nástup jarních sezónních prací ve stavebnictví a zemědělství, dále pak ve službách, lesnictví, těžbě, potravinářství, lázeňství či turistickém ruchu,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Limitující faktor pro růst HDP?

Podle slov analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška může mít úbytek lidí bez práce pro ekonomiku i negativní dopady. „Klesající nezaměstnanost je nepochybně příznivým jevem ze sociálního hlediska a také zlepšuje stav státní pokladny tím, že zvyšuje příjmy ze sociálního pojistného a naopak snižuje potřebu vyplácení dávek v nezaměstnanosti. Radost ale nedělá zaměstnavatelům, kteří se potýkají s čím dál většími problémy při rozvoji svých firem,“ říká Sobíšek.

Právě nedostatek pracovních sil se podle něj stane limitujícím faktorem růstu HDP v Česku. „V červnu půjde počet nezaměstnaných ještě mírně dolů, než přechodně zvedne jejich stavy letní přestávka v sezónních pracích. Během podzimu ale nezaměstnaných začne opět ubývat,“ předpokládá Sobíšek.

Že situace na trhu práce začíná komplikovat život zaměstnavatelům, potvrzuje odbornice na řízení lidských zdrojů ze společnosti PwC ČR Andrea Lihartová Palánová.

„Průzkum PwC mezi řediteli nejvýznamnějších tuzemských firem potvrdil, že polovina českých podniků letos plánuje navýšit počet zaměstnanců. I tam, kde nenavyšují, bojují s tím, aby si přes atraktivní nabídky konkurence dokázali klíčové lidi udržet,“ upozorňuje Lihartová Palánová.

Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR je situace stále dramatičtější a řada firem již kvůli nedostatku lidí odmítá zakázky. Mezi malými a středními firmami je to až 30 % z nich. Některé velké průmyslové podniky přicházejí ročně o stamiliony korun. Část z nich dokonce zvažuje přesun výroby do zahraničí, podle šetření SP ČR a ČNB jde o zhruba procento tuzemských firem.

Potřebujeme Ukrajince

„Mezi našimi členy prudce roste počet případů odmítání nových zakázek. Bohužel začínáme stále častěji slyšet, že situace na trhu práce přibrzdí jejich plánované investice v ČR,“ uvedl člen představenstva SP ČR Petr Jonák. Svaz a jeho členské firmy požadují otevření trhu pro zahraniční pracovníky, zejména z Ukrajiny.

Zaměstnavatelé jsou přesvědčeni, že by se zejména stát měl postarat o to, aby nezaměstnaní, kteří mají skutečný zájem pracovat, měli možnost rekvalifikovat se tak, aby na trhu práce našli co nejlepší a nejrychlejší uplatnění. „Musíme lépe predikovat potřeby trhu práce, musíme začít s výukou oborů a předmětů, které budou v budoucnu potřeba,“ uvedl na včerejší Konferenci Průmysl 4.0 člen představenstva SP ČR a společnosti Škoda Auto Bohdan Wojnar.

Na základě zpětné vazby z členských firem SP ČR jsou ve výčtu profesí, které českému průmyslu nejvíce chybí, zastoupeni zejména svářeči, řezači plamenem, páječi, nástrojáři, mechanici a opraváři průmyslových strojů a zařízení včetně údržbářů, montážní dělníci, elektromechanici a elektrikáři, ale i řidiči. Firmám chybí rovněž správci počítačových sítí, návrháři a správci databází, technici, projektanti, konstruktéři, technologové či normovači. Nepříznivá situace je i v silné neobsazenosti pracovních míst pro inženýry – technology, strojní konstruktéry, nebo chemiky.

Nejvíce poptávané pracovní pozice podle SP ČR

Střední odborné učiliště technického zaměření  (SOÚ)

 1. Svářeč, řezač plamenem a páječ
 2. Nástrojaři a příbuzní pracovníci (včetně zámečníků)
 3. Mechanici a opraváři průmyslových strojů a zařízení (včetně údržbářů)
 4. Montážní dělníci výrobků a zařízení
 5. Elektromechanici a elektrikáři
 6. Mechanici a opraváři elektronických přístrojů
 7. Obsluha strojů a zařízení pro chemickou výrobu
 8. Operátor skladu a logistiky
 9. Výrobní dělník / operátor výroby
 10. Řidič motorových vozidel

Střední odborná škola technického zaměření (SŠ)

 1. Systémoví administrátoři, správci počítačových sítí
 2. Technici uživatelské podpory ICT
 3. Vývojáři softwaru a programátoři počítačových aplikací
 4. Návrháři a správci databází
 5. Strojírenští technici – projektanti, konstruktéři
 6. Strojírenští technici – technologové, normovači
 7. Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (včetně CNC strojů)
 8. Technici elektronici, energetici
 9. Hutní a slévárenští technici
 10. Metrologové

Vysoká škola technického zaměření (VŠ)

 1. Procesní inženýr – technolog
 2. Strojní konstruktér
 3. Svářecí inženýr
 4. Inženýr automatizace
 5. Inženýr elektrotechnik
 6. Inženýr energetik
 7. HW inženýr
 8. Inženýr elektronických komunikací
 9. Chemický inženýr
 10. Inženýr kvality

Nejvíc lidí bez práce na Mostecku

Během května se na úřadech práce nově zaregistrovalo 40 937 lidí. Více než 61 tisíc jich naopak z evidence odešlo. Nové zaměstnání v květnu získalo 41 931 lidí. Na jednu volnou pozici připadá aktuálně v ČR 3,1 uchazeče.

Nejnižší nezaměstnanost v zemi byla v květnu v okresech Rychnov nad Kněžnou, Praha-východ, Benešov a Jičín, kde je bez práce méně než tři procenta lidí. Nejhůře je na tom naopak Mostecko, kde si hledalo práci 11,3 procenta lidí. Nicméně ve srovnání s dubnem zaznamenalo pokles nezaměstnanosti všech 77 regionů.

Z květnových statistik by měli mít radost i zájemci o brigády. Zaměstnavatelé nabízeli prostřednictvím úřadů práce v rámci krátkodobých pracovních poměrů téměř 800 pozic.

(jap)

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek