Nikaragua: EIB poskytne 136 mil. USD na stavbu nového autobusového koridoru v Managui

31. 5. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Nikaragua: EIB poskytne 136 mil. USD na stavbu nového autobusového koridoru v Managui Dne 15. května 2017 byla podepsána dohoda mezi Evropskou investiční bankou (EIB) a nikaragujskou vládou o poskytnutí úvěru 136 mil. USD na výstavbu nového autobusového koridoru „Bus Rapid Transit“ v nikaragujském hlavním městě Managui.

Nový koridor pro autobusovou dopravu poběží podél jedné z hlavních dopravních tepen Managuy, Avenida de Juan Pablo II, v délce cca 10 km a budou jej využívat vysokokapacitní autobusy, což by mělo výrazně zlepšit dopravní spojení mezi východem a západem metropole, periferií a centrem, a zároveň ulehčit dopravou přetíženým částem města.

Projekt financovaný EIB počítá s rozšířením Avenidy Juan Pablo II ze dvou na tři pruhy v obou směrech, přičemž oddělený třetí pruh bude rezervován pro autobusy. Na trase je plánováno 17 zastávek a přepravní kapacita 80 tis. cestujících za den. Dále je v projektu zahrnuta nová cyklostezka po celé délce koridoru, modernizace a vybudování pěších zón a přechodů včetně nadchodů a světelných křižovatek a modernizace kanalizačních, elektrických a telekomunikačních sítí v okolí koridoru.

Projekt si klade za cíl zlepšení bezpečnosti a udržitelnosti veřejné hromadné dopravy v Managui, kdy v současné chvíli bude přispívat k boji proti klimatickým změnám. Projekt je součástí Akčního plánu pro Managuu z pera nikaragujské vlády s cílem zvyšování mobility v rámci hlavního města a zvyšování odolnosti vůči přírodním katastrofám.

Úvěr od EIB spadá pod garanční dohodu EU a je poskytnut v rámci úvěrového mandátu EU – Latinská Amerika pro období 2014–2020.

Takto rozsáhlý projekt bude pravděpodobně vyžadovat významné zapojení zahraničních subjektů, což by mohlo představovat zajímavé příležitosti pro české firmy z oblasti stavebnictví, dopravy, energetiky, IT a telekomunikací, či městského mobiliáře.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Mexiku (Mexiko). Autorka: Ing. Petra Krejčová, diplomat pro Střední Ameriku.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek