Nizozemské vynálezy? Létající elektrárna či chytrá dálnice

6. 2. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Nizozemsko je na špičce Evropy v patentech a vynálezech. Už v minulosti dali nizozemští vynálezci světu třeba kompaktní disk nebo ponorku. I v současnosti technické novinky z Nizozemska překvapují a udivují. Ať už jde třeba o cyklostezku vyrábějící elektřinu nebo o alkohol v pilulkách.

Úspěch nizozemského hospodářství stojí mimo jiné tradičně na chytrosti tamějších vědců a konstruktérů. Mezi výčet důležitých vynálezů, které spatřily světlo světa poprvé právě v Nizozemsku, patří třeba elektronický kardiograf nebo kompaktní disky. Mezi technickými průkopníky se Nizozemci drží i v současnosti. Nizozemsko má po Německu nejvyšší počet podaných žádostí o patent u Evropského patentového úřadu, kam jen v letech 2007 až 2012 podali Nizozemci té- měř 38 tisíc žádostí. Pro srovnání – například žadatelé z České republiky podali ve stejném období jen zhruba 800 patentových přihlášek.

Cyklostezka, která vyrábí energii

Mnoho současných nizozemských inovací směřuje k ekologičtějšímu životu. Týká se to například unikátní solární cyklostezky, kterou loni zprovoznilo město Krommenie. V podstatě jde o stezku udělanou z panelů, které zároveň generují energii ze slunečního záření. Stezka zatím měří jen 70 metrů a nyní se testuje, nakolik se provoz osvědčí. Pokud by ale kombinace cesty a elektrárny zafungovala, nápad by mohl mít obrovský potenciál v zemi, která je cyklostezkami doslova prošpikována.

Na ekologické získávání energie míří také kuriózní patent nizozemského vynálezce Wubbo Ockelse. Ten experimentuje s velice jednoduchým principem – do vzduchu vypustí velkého draka, který opisuje ve větru osmičku, a ukotvující lano přenáší pohyb na soustrojí, jež tah přeměňuje na energii. Podle Ockelse by mohla tato „létající elektrárna“ nazvaná Kite Power fungovat pro výrobu elektřiny hlavně v těch částech Nizozemska, kde vanou silné a trvalé větry.

Inteligentní silnice sama varuje před námrazou

Pozornost si získal také originální nápad designéra Daana Roosegaarda, který přišel s konceptem „inteligentní dálnice“. Pruhy na takové silnici jsou vyvedeny luminiscenční barvou, která v noci sama světélkuje. Na chytré silnici jsou také speciálními barvami naneseny varovné symboly, které se na základě chemické reakce objeví právě za takového počasí, před kterým mají varovat – například při námraze. Původně jen odvážný nápad se již v praxi zkouší na jedné z nizozemských dálnic.

Možná na ní budou jednou světélkující pruhy ukazovat cestu i létající- mu automobilu, což je další vynález, se kterým experimentují talentovaní nizozemští konstruktéři. V roce 2012 poprvé vzlétl prototyp označený PAL-V One, který se může během deseti minut změnit z dvousedadlového vozu na vrtulník. V létající i pojízdné formě se tento hybridní stroj pohybuje rychlostí až 180 kilometrů v hodině. Stejně jako u konkurenčních modelů z jiných zemí však zatím létající auto představuje spíš technickou kuriozitku než stroj určený k sériové výrobě a masovému využití.

Naopak velmi široké využití může uplatnit vynález kompletovaný Massoudem Hassanim, který se do Nizozemska přistěhoval z Afgánistánu. Právě poměry ve válkou zmítané zemi ho motivovaly k sestrojení jakési samohybné koule proti minám. Koule připomíná květ bodláku, a protože je lehká, podle konstruktéra ji může vítr hnát volně přes minová pole, kde bude koule samovolně odpalovat nastražené miny.

Převzato z přílohy deníku E15 Nizozemsko – obchodní partner ČR. Autor: Tomáš Stingl

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek