Nižší růst poplatků za průjezd na ruských silnicích

26. 3. 2017

  • Země: RU - Rusko
  • Datum zveřejnění: 26.03.2017

Vládním nařízením ze dne 24.03.2017 dochází ke zvýšení tarifu o čtvrtinu za využívaní nákladní dopravou federálních silnic v rámci systému „Platon“*.

V době zavádění systému na konci roku 2015 se původně plánovalo nastavit cenu 3,73 rublů (RUB) za 1 km a pokuty za neplacenou jízdu až 1 mln. rublů. Po masových protestech řidičů kamionů a pod tlakem podnikatelské sféry byl však zaveden tzv. snížený tarif 1,53 rublů za 1 km (a pokuta za neplacení 5-10 tis. rublů) s tím, že od 15. dubna 2017 měl být tarif zvýšen na 3,06 rublů za 1 km.

Po setkání premiéra Dimitrije Medveděva se zástupci podnikatelů vláda na poslední chvíli ustoupila od tak razantního zvýšení poplatků a cena dle nového tarifu bude činit 1,91 rublů za 1 km.

 

*„Platon“ (zkratka od „Plať za tunu“) je ruský systém vybírání poplatků (mýtného) od kamionů s povolenou maximální hmotností více jak 12 tun za jízdu na tzv. federálních silnicích.

Provoz systému zajišťuje společnost-realizátor, tzn. vybírá od majitelů kamionů poplatky za jízdy a předává je do státního rozpočtu. Od státu za to dostává prostředky, které jsou určené na kompenzaci nákladů, souvisejících se spuštěním a provozováním systému.

Zpočátku (v letech 2013-2014) „Rosavtodor“ (ruská státní silniční agentura spadající pod ministerstvo dopravy) plánoval vyhlásit veřejné výběrové řízení a dokonce byly přijaty přihlášky. V roce 2014 patřily mezi účastníky italská „Autostrade“, německá „Siemens“ a slovenská „SkyToll“. Dle vyjádření zástupců „Rosavtodoru“ však bylo výběrové řízení zrušeno kvůli „změnám geopolitické situace“ a „zájmům národní bezpečnosti“.

Dne 29.08.2014 se nařízením Vlády RF stala realizátorem systému na vybírání platby za využívaní nákladní dopravou federálních silnic společnost „RF-Invest Transportnye systemy“ (RTITS). RTITS patří z 50 % Igoru Rotenbergovi (jeden z nejvýznamnějších ruských oligarchů) a z 50 % státní společnosti „RT-Invest“ (investiční společnost statní korporace „Rostech“). Mýtný systém byl spuštěn 15. listopadu 2015.

V dubnu roku 2016 arbitrážní soud odmítl žalobu blogera Alexeje Navaľnogo a podnikatele Ivana Ždanova ke společnosti RTITS. V žalobě se tvrdilo, že schválení smlouvy mezi agenturou „Rosavtodor“ a TRITS je nezákonné, neboť nebylo provedeno na základě řádného výběrového řízení. Soud se přiklonil na stranu žalovaných,kteří se bránili tím, že smlouva byla podepsána na základě speciálního nařízení Vlády RF, což dovoluje určení realizátora bez výběrového řízení.

V současnosti konstituční soud na žádost několika poslanců Státní dumy projednává zákonnost mýtného systému. Poslanci tvrdí, že předmětné poplatky jsou daní, která však není zavedena federálním zákonem, ale nařízením Vlády, což protiřečí 57. článku Ústavy RF.

Tisknout Vaše hodnocení: