Norsko a Island ruší obchodní sankce vůči Íránu

22. 1. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

V návaznosti na kladné vyhodnocení MAAE ze 16. ledna 2016 o tom, že Írán splnil své závazky z tzv. jaderné dohody podepsané v létě 2015, oznámily Norsko a Island, že přistupují ke zrušení ekonomických sankcí vůči Íránu. Doposud Norsko a Island uplatňovaly vůči Íránu stejný sankční režim jako EU.

Norský ministr zahraničních věcí Børge Brende připomněl, že implementace vídeňské jaderné dohody je výrazným úspěchem diplomacie. Po odstranění ekonomických sankcí, k němuž dojde postupně (opět v koordinaci na kroky EU), Norsko spatřuje největší potenciál rozvoje spolupráce s Íránem v oblasti námořní dopravy, těžby ropy a plynu a bankovnictví. Některá omezení vzájemné spolupráce, zavedená kvůli nedůsledné lidskoprávní politice Íránu, zůstanou v platnosti. Totéž platí o pokračování zákazu norského vývozu citlivých technologií, zbraní, vojenských zařízení a strategických surovin.

Na odstranění sankcí s vyhlídkou posílené obchodní spolupráce se připravují norské firmy již delší dobu. V srpnu 2015 proběhla návštěva státního tajemníka MZV Norska T. Hattrema s delegací podnikatelů a představitelů norských státních agentur do Íránu (Innovasjon Norge, asociace rejdařů, firmy DNV GL, DNO, AkvaGroup).

Zájem o návrat na íránský trh i expanzi v rámci Blízkého východu již ohlásily mj. norské firmy Statoil, Aker Solutions a IKM Gruppen – dodávky pro těžbu a plošiny, Jotun – nátěry a barvy.

Islandský ministr zahraničních věcí Gunnar Bragi Sveinsson odstranění ekonomických sankcí proti Íránu vyzdvihl v průběhu své návštěvy v Abú Dhabí dne 17. ledna 2016. Potvrdil, že bude iniciovat zrušení bilaterálních sankcí Islandu vůči Íránu bezprostředně po návratu ze zahraniční cesty. Ministry uvedl, že Írán má značné zdroje geotermální energie a islandské firmy by mohly usilovat o investice a joint-ventures v tomto oboru, jakož i o spolupráci v oblasti rybích farem a rybolovu. V Íránu se otvírá též nové odbytiště pro islandské ryby a jehněčí maso.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Oslu (Norsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek