Norský export vojenského materiálu v roce 2015 a nové embargo na vývoz do SAE

27. 5. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Norský export vojenského materiálu v roce 2015 a nové embargo na vývoz do SAE Přestože zahraniční politika Norska staví do popředí koncept světového odzbrojení, je obchod s vojenským materiálem čilou součástí vývozu a Norsko t. č. uzavírá první desítku největších světových exportérů vojenské techniky. Za r. 2015 byl z Norska vyvezen „speciál“ v hodnotě 2,4 mld. NOK, což představuje meziroční nárůst o 600 mil. NOK.

Zvláště na položkách „bomby, granáty, torpéda“ (1,1 mld. NOK) a „náboje“ (523 mil. NOK) došlo k podstatnému nárůstu. Obdobných hodnot vývozu vojenského materiálu dosahovalo Norsko naposled v letech 2008–2012 (rekord 3,1 mld. NOK).

Z hlediska odbytišť směřovalo 70 % hodnoty vývozu do členských zemí NATO (1,6 mld. NOK), především do USA (855 mil. NOK, nejčastěji náboje), Polska (333 mil. NOK, zejména bomby, granáty a torpéda) a Nizozemska (119 mil. NOK, zbraně a jejich díly).

Do zemí mimo NATO putovalo zboží v hodnotě 776 mil. NOK, což meziročně představuje nárůst o 100 %. Největšími kupci byly Brazílie (188 mil. NOK), Švýcarsko (124 mil. NOK) a Švédsko (97 mil. NOK).

Politicky nejcitlivějším byl vývoz do zemí Středního východu (Spojené arabské emiráty /SAE/ 38 mil. NOK, Kuvajt 16,3 mil. NOK, Katar 0,64 mil. NOK, Saúdská Arábie 0,06 mil. NOK), ve všech případech šlo o náboje a zbraně a jejich díly.

Koncem dubna 2016 proběhly před budovou norského parlamentu v Oslo demonstrace za zastavení exportu norského speciálu do všech arabských zemí. V souvislosti s případy, kdy se armáda SAE měla podílet na porušování lidských práv v Jemenu, zastavilo MZV Norska udělování souhlasů k obchodu s vojenským materiálem do SAE.

Zmíněné případy, při nichž mělo být použito norské vojenské techniky, ohlásily Norský Červený kříž a Human Rights Watch. SAE dosud byly hlavním odbytištěm norských zbrojařů v regionu. Ohledně možného opětovného povolení exportu speciálu do SAE bude MZV Norska sledovat vyhodnocení Rady bezpečnosti OSN.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Oslu (Norsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek