Nová chorvatská vláda se musí prioritně zaměřit na některá ekonomická témata

19. 9. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Nová chorvatská vláda se musí prioritně zaměřit na některá ekonomická témata V ekonomických povolebních analýzách (volby se konaly 11. září 2016), se objevuje několik klíčových a neodkladných témat, které bude muset prioritně řešit budoucí nová vláda. Jedním z nejvýznamnějších úkolů, které musí vláda vyřešit a který již způsobil největší protesty veřejnosti od devadesátých let, je přijetí důsledné a rozsáhlé reformy vzdělávacího procesu.

Další témata:

  • přijetí rozhodnutí, které se týká vlastnictví a s tím spojené údržby a vybírání mýtného na chorvatských dálnicích
  • vyřešení, resp. ukončení sporu mezi chorvatskou společností INA a maďarským koncernem MOL
  • přijetí rozhodnutí o osudu stíhaček MiG 21 využívaných vojenskými vzdušnými silami
  • přijetí rozhodnutí ohledně privatizace státem vlastněné chemické továrny Petrokemija

Již bývalá socialistická vláda Z. Milanoviće ustoupila od myšlenky monetizace veřejného dluhu dálniční sítě a do nekonečna odsunula také myšlenku privatizace společnosti Hrvatske autoceste, která nyní provádí údržbu dálniční sítě a vybírá mýtné. Předchozí, nyní již technická vláda T. Oreškoviće, odmítla privatizaci a dala přednost vyjednávání se Světovou bankou o restrukturalizaci dluhu. Přijetí rozhodnutí o financování potřeb dálniční sítě je tedy nanejvýše aktuální.

K žádnému dramatickému vývoji od té doby nedošlo a čeká se na výsledek obou arbitrážních řízení. Od nové vlády se především očekává tvrdá vyjednávací pozice vůči koncernu MOL, týkající se zahájení modernizace rafinérií v Rijece i Sisaku. Nová vláda by také měla požadovat konečné potvrzení, zda je maďarská strana nadále neoblomná ve věci vydání bývalého CEO MOL  Z. Hernadiho k trestnímu stíhání do Chorvatska.

Ohledně chorvatského vojenského letectva bude nutné přijmout urychlené rozhodnutí, zda současné stíhací letouny MiG 21 budou nahrazeny novými nebo použitými modernějšími stroji. Technická vláda T. Oreškoviće v této záležitosti neučinila téměř žádný pokrok a kupodivu toto téma ani nikterak výrazněji nezaznělo v právě proběhlé volební kampani.

Za velmi urgentní a závažné lze označit rozhodnutí vlády o dalším osudu chemické továrny Petrokemija. O prodej tohoto zastaralého kolosu se pokoušely už předchozí vlády, ale bez valného výsledku. Nyní má vláda další důležitý termín do konce tohoto roku, do kdy platí nabídka na převzetí továrny společností Prvo Plinarsko Društvo.

Vláda v tomto případě může mít pochybnosti, zda se jedná o kapitálově silného partnera. Nicméně obecně platí, že Petrokemija by měla být do konce roku privatizována nebo by mělo být ve věci privatizace rozhodnuto, aby nedošlo k naprostému finančnímu krachu chemičky a zastavení výroby hnojiv, využívaných značnou částí chorvatského zemědělství.

Jedním z nejvýznamnějších úkolů, které musí vláda vyřešit, je přijetí důsledné a rozsáhlé reformy vzdělávacího procesu. Vláda bude muset nejen rozhodnout, ale především důsledně stát za svým rozhodnutím, aby vzdělávací reforma mohla být urychleně zahájena, dokončena a uvedena v praxi.

Když se ke shora uvedeným problémům ještě připočítají vysoké splátky vládního dluhu (který i přes zlepšené ekonomické ukazatele činí stále přes 85 % HDP), očekávané žaloby od zahraničních bank ve věci konverze půjček fyzických osob v CHF na EUR a pokračující spor se Slovinskem týkající se kauzy Ljubljanské banky Záhřeb, je zřejmé, že nová středopravá vláda, která by mohla být sestavena do konce listopadu 2016, bude mít starostí nad hlavu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Záhřebu (Chorvatsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek