Nová etapa česko-čínských vztahů?

19. 8. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Nová etapa česko-čínských vztahů? Po letech chladnějších vztahů, které souvisely především s pozicí Československa respektive České republiky po pádu komunistického režimu, a jejím následném vstupu do Evropské unie, je poslední období ve znamení pokusů o oživení obchodních kontaktů, a to z obou stran.

„Dynamika setkání na nejvyšší úrovni je nyní velmi vysoká. Přispívá k tomu fakt, že ČR je aktivní nejen v relaci bilaterální a v kontextu vztahů EU-Čína, ale pozitivně přistupuje i k iniciativám typu 16+1 či One Belt One Road,“ uvádí vedoucí obchodně-ekonomického úseku Velvyslanectví ČR v Pekingu Klára Jurčová.

Velký důraz je kladen také na regionální spolupráci. „Stát se snaží českým podnikatelským subjektům a regionům díky oficiálním kontaktům a pořádaným aktivitám nabízet dostatek kanálů pro nacházení příležitostí a partnerů v Číně či v ČR. Státním úředníkům v tom pomáhají také některé nevládní komory, zejména Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce, a aktivní české regiony, které budují úzké kontakty se svými partnerskými provinciemi v ČLR. Neustále se rozšiřuje síť ekonomické diplomacie a zastoupení CzechTourism,“ vypočítává diplomatka.

Nejlepším nástrojem, jak zvýšit povědomí čínských partnerů o malé zemi v srdci Evropy, jsou akce typu České dny v Šanghaji.

„Řada čínských občanů si ČR pamatuje jako ´přátelskou zemi´ s kvalitními produkty. Aktuálně je nejznámějším českým ´prvkem´ pravděpodobně Praha, dále krteček, auto Škoda. Paměť některých ale sahá až po kvalitní české strojírenství a dopravní prostředky, boty, cukrovinky a dokonce i nábytek. Máme tedy rozhodně na čem stavět,“ doplňuje ještě diplomatka.

Obecně ale řadový spotřebitel v Číně o českých výrobcích velké povědomí nemá, proto jsou takové události významnou pomocí v propagaci ČR jako celku a také jednotlivých značek a produktů.

Nabitý podzim

Podzim bude v česko-čínské agendě opět velmi intenzivní. Kromě prezidentské a premiérské návštěvy na podzim v Číně, jejichž programy nebyly zatím ještě finalizovány, se bude v ČLR konat řada aktivit organizovaných zastupitelskými úřady, agenturami CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism, včetně obchodních a investičních seminářů a veletrhů. A to jak oficiálních, komerčně založených či financovaných z projektu ekonomické diplomacie MZV.

Jedná se například o výstavy jako je Interior Lifestyle China 2015 v Shanghai, technologická výstava v Mianyang (provincie Sichuan), výstava všeobecného letectví v Xian, tradiční Music China v Shanghai či China Coal and Mining v Pekingu. V Pekingu i v Shanghai bude také organizován specializovaný seminář na M&A.

Nechybí ani regionální akce, jako je prezentace Středočeského kraje v provincii Sichuan, která se připravuje ve spolupráci s kanceláří CzechTrade Chengdu. V září zasedne v Číně obnovený Smíšený ekonomický výbor na úrovni náměstků ministrů obchodu, který bude diskutovat o aktuálních bilaterálních otázkách, včetně investic.

Řada aktivit bude probíhat i v ČR. Kromě již tradičního Čínského investičního fóra, které se bude v letošním roce konat v první polovině listopadu v Praze, se jedná o mnohé incomingové mise, ať již regionální, ministerské či agenturní. Konkrétními výsledky zvýšené intenzity vztahů jsou pak dvě zářijové události. Otevření Generálního konzulátu v Chengdu v první polovině září a spuštění přímého leteckého spojení společnosti Hainan Airlines od 23. 9. na lince Peking-Praha.

Zdroj: Velvyslanectví ČR v Pekingu

 

Jakub Procházka

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek