Nová generace rodinných firem chce být dravější

13. 7. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Více než polovina příslušníků nové generace rodinných firem chce změnit obchodní strategii, až se dostane do vedení společnosti. Od předchozí generace se vymezí ve stylu řízení a bude prý ochotna více riskovat.

Čtyři pětiny oslovených uvedlo, že jejich strategie bude dravější, než v případě jejich rodičů či sourozenců.

Za klíčové považují nástupci majitelů růst firmy, inovace a větší míru kontroly rizikových faktorů. Přestože v porovnání s předchozí generací chtějí zvolit i odlišný styl řízení, prioritou zůstává zachování rodinného charakteru podniku a uchování tradičních hodnot. Dvě pětiny následovníků nicméně nevylučují zapojení externích investorů.

To jsou závěry průzkumu společnosti Deloitte, který se uskutečnil mezi 92 firmami z Evropy včetně ČR, Blízkého východu a Afriky a zkoumal pohled nové generace na rodinný byznys.

„Mezi hlavními důvody, proč se do inovací pouštět, jsou hlavně touha po odlišení se od konkurence a zachování kontinuity podnikání. Je to logické, rodinné podniky mohou inovovat a implementovat změny rychleji, protože nejsou popoháněny krátkodobým zájmem externích investorů a kapitálovými trhy, tak jako některé větší společnosti,"  říká partner v daňovém a právním oddělení společnosti Deloitte Luděk Hanáček.

„Úkolem nové generace bude najít rovnováhu mezi realizací obchodních cílů, kam patří růst, inovace i nabírání zaměstnanců, a rodinou ve smyslu uchování tradičních hodnot. To vše při zachování kontinuity rodinného podnikání,“ připomíná Jakub Hájek, advokát ve společnosti Ambruz & Dark Deloitte Legal, člen týmu Deloitte Private.

Průzkum společnosti Deloitte dále ukázal, že většina rodinných firem chce využít při investicích kromě vlastního jmění i bankovní půjčky, granty a pobídky.

Rodinnému podnikání se v Česku daří, aktuálně ale řeší právě generační výměnu, kdy chtějí původní majitelé předávat otěže firmy svým následovníkům. Do 30. 9. 2016 se mohou zástupci rodinných podniků hlásti do soutěže Equa bank Rodinná firma roku. Více si přečtěte v textu Rodinná firma roku: Podniky řeší generační výměnu.

Redakčně upravená tisková zpráva Deloitte

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek