Nová kapitola obchodní a investiční spolupráce mezi Jordánskem a EU

14. 6. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Nová kapitola obchodní a investiční spolupráce  mezi Jordánskem a EU Zastupitelským úřad ČR v Ammánu upozorňuje na projekt nabízející perspektivní příležitost k zahraničním investicím a výrobě v různých odvětvích v Jordánsku. Součástí projektu je dohoda mezi EU a Jordánskem, podle které jordánské výrobky budou mít relativně zajištěný odbyt v zemích EU.

Jordánsko je součástí neklidného arabského regionu a jako takové je silně postiženo uprchlickou vlnou ze Sýrie. V současné době se dle odhadů nachází na území Jordánska přes milion syrských uprchlíků. Přítomnost Syřanů je pro Jordánsko ekonomickým břemenem a vláda se snaží situaci řešit mimo jiné tím, že pro syrské uprchlíky vytváří pracovní příležitosti. Evropská unie vnímá a podporuje tuto snahu jordánské vlády, která přispívá k řešení problému syrských uprchlíků uvnitř arabského regionu.

V uvedené souvislosti vznikla dohoda „EU – Jordan Compact Action Plan“, podepsaná začátkem roku 2016 v Londýně s cílem vytvořit ekonomické příležitosti na jordánském pracovním trhu, zlepšit investiční klima, přilákat investice a napomoci řešení postavení uprchlíků v Jordánsku. Na tuto dohodu navazovalo „Rozhodnutí č. 1/2016 Asociačního výboru EU – Jordánsko“ ze dne 19. 7. 2016 stanovující podmínky zjednodušených pravidel původu zboží při vstupu jordánských výrobků na trh EU a „Rozhodnutí č. 2/2016 dtto“ z téhož dne, které stanovilo postup implementace pravidel původu zboží dodávaného do zemí EU. Dle dohody se na výrobě produktů v prvním roce musí podílet 15 % a od třetího roku 25 % syrských uprchlíků. Dohoda má platnost do 31. 12. 2026 a poskytuje tak střednědobý rámec stability.

Výrobky, kterých se iniciativa týká, patří zejména do následujících výrobních sektorů: textil, oděvy, plasty, gumové výrobky, barviva, chemikálie, kosmetika, papír a kancelářské potřeby, čisticí prostředky, autobusy, kabely, nábytek, výrobky z hliníku, elektrická/elektronická zařízení. Významná část této výroby bude probíhat v 18 nových jordánských průmyslových zónách.

Uvedená dohoda zjednodušuje režim pravidel původu zboží, které může být za zvýhodněných podmínek exportováno na trh Evropské unie. Projekt je v centru zájmu jordánské vlády a je podporován členskými státy Evropské unie.

Za dané situace se nabízí lukrativní možnost pro české investory vložit investice do výroby v nově zakládaných průmyslových zónách, které budou mít relativně zajištěný odbyt v zemích EU. Podrobnosti o průmyslových zónách a podmínkách účasti lze nalézt na webových stránkách jordánské investiční komise. Současně je publikován seznam dalších možných investic v Jordánském hášimovském království, na kterých mohou evropské firmy participovat. Informace jsou uvedeny v následujících dokumentech:

  • komentář jordánského Ministerstva průmyslu a obchodu k tématu pravidel původu zboží
  • dopis Delegace Evropské unie v Jordánsku potenciálně zainteresovaným firmám členských zemí EU
  • seznam aktuálních investičních příležitostí v Jordánsku.

Zastupitelský úřad České republiky v Ammánu předkládá českým firmám možnost seznámit se s dokumenty projektu „EU – Jordan Compact Action Plan“, jehož součástí jsou zvýhodněná pravidla původu zboží ve vzájemném obchodu a také prostudovat přiložený seznam investičních příležitostí v Jordánsku. Nabízí se možnost využít vznikající dobré obchodní a investiční prostředí mezi Jordánskem a Evropskou unií. Dokumenty naleznete na webu MZV ČR.

Doporučujeme českým firmám využít perspektivní střednědobý program, který představuje příležitost vyrábět v Jordánsku s relativně zajištěným odbytem produkce v zemích Evropské unie, případně zvážit umístění jiných investic do Jordánska.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Ammánu (Jordánsko). Autor: Ing. Josef Kostiha, ekonomický diplomat.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek