Nová solární farma na dohled v Maďarsku

21. 8. 2017

  • Země: HU - Maďarsko
  • Datum zveřejnění: 21.08.2017

Aktuálně nejvétší solární farma Maďarska se může ztrojnásobit – píše denník Népszava.
Tepelná elektrárna Mátra (Mátrai Erőmű, ME), která je v rukou německé RWE a v menšinovém podílu ve vlastnictví maďarské státní energetické společnosti MVM, by se mohla rozšrit o 60MW solárních panelů.
Nejednalo by se o investici na zelené louce, protože ME je i momentálně největší solární farmou Maďarska s výkonem 16MW. Farma sedmdesáti dvou tisíc kolektorů se předala v roce 2015. První dva bloky 20 - 20MW by se měli postavit do konce roku 2018 v Bükkábrány a Visonta.
Osud elektrárny je ale poněkud mlhavý. Jednak proto, že komplex je momentálně na prodej – jeden z kandidátů je zrovna onen MVM. Z adruhé proto, že podle WWF Hungary elektrárna nesplňuje zpřisněné předpisy EU vztahující se na uhelné elektrárny, proto od 2021 hrozí její zavření. Vedení elektrárny tyto zprávy popírá a říká, že díky investicím minulých let bude elektrárna i nadále moct fungovat a to minimálně do 2025, dokud má platné povolení. Do čtyř let se zavřou jen dva starší 100MW bloky. ME je největším emitorem CO2 v Maďarsku.

Zdroj:  http://nepszava.hu/cikk/1138059-napelemtelepet-epit-a-matrai-eromu; http://nepszava.hu/cikk/1136475-leall-a-matrai-eromu-negyede
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Budapešti.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: