Nová významná akvizice norského koncernu Orkla

11. 12. 2015 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Norský potravinářský koncern Orkla ASA dne 11. prosince 2015 potvrdil sjednání dohody o koupi firmy Hamé Kunovice. Orkla firmu kupuje od lucemburského holdingu Decapterus za 175 mil. EUR.

Orkla Foods Norge je dominantní potravinářskou firmou v Norsku a koncern Orkla ASA má majetkovou účast ve firmách v dalších severských a baltských zemích, ve střední Evropě a v Indii. Koncern měl v r. 2014 obrat 30 mld. NOK a zaměstnává téměř 13 tis. osob.

K nové akvizici se norský investor rozhodl proto, že Hamé vnímá jako silnou značku, která si vybudovala výrazný podíl na českém a slovenském trhu s potravinami a dosáhla jisté tržní postavení v Maďarsku, Rumunsku a Rusku. V r. 2014 činil objem prodeje firmy Hamé 1,7 mld. NOK a čistý zisk 83 mil. NOK; pro Hamé pracuje cca 2 400 zaměstnanců.

Od akvizice si Orkla slibuje zdvojnásobení svých tržeb ve střední Evropě. Hodlá zachovat profil Hamé ve výrobě pomazánek, hotových jídel, kečupů, nakládané zeleniny, džemů a dětské výživy. Toto zboží je v sortimentu mateřského norského koncernu již zastoupeno, nyní však navíc získá právo k používání značek Hamé, Májka, Otma a Znojmia.

Akvizice neznamená pro koncern Orkla první vstup na český trh: již od listopadu 2013 je jediným akcionářem firmy Vitana Byšice. V souvislosti s akvizicí nelze přehlédnout, že prezidentem a předsedou představenstva Orkla ASA je od února 2014 Peter Arne Ruzicka, syn českého emigranta, který v letech 2000–2003 zastával stejnou funkci v řetězci Ahold ČR/Slovensko a středoevropský potravinářský trh tedy velmi dobře zná.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Oslu (Norsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek