Nové podnikatelské příležitosti pro ČR v Kolumbii

5. 11. 2015 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Nové podnikatelské příležitosti pro ČR v Kolumbii Dne 30. října 2015 proběhlo jednání velvyslance ČR v Kolumbii s nově zvoleným guvernérem departamentu Antioquia Luisem Pérezem, který zvítězil v regionálních a lokálních volbách 25. října 2015). Schůzka se uskutečnila na závěr pobytu v hlavním městě Antioquie v rámci mezinárodního veletrhu hornického a hutnického průmyslu. Cílem rozhovoru byla vzájemná výměna informací ohledně možné spolupráce mezi ČR a departamentem Antioquia.

Departament Antioquia se nachází na severovýchodě země a společně s Bogotou představuje průmyslové centrum Kolumbie. Rozprostírá se na více než 63 tisících km2 a žije zde 6,5 mil. obyvatel. V regionu se vytváří 15 % HDP země. HDP na člověka dosahuje 14 000 USD, což je o 40 více než činí průměr v Kolumbii. Antioquie zaujímá 1. místo z hlediska objemu vývozu. V praxi to znamená, že na tento departament připadá dnes cca 35 % celkového objemu exportu (bez započtení ropy a plynu).

Více než 70 % výrobků a služeb, které se exportují, mají přidanou hodnotu. Hlavními výrobními odvětvími jsou textilní průmysl, hornictví (uhlí), automobilový průmysl a výroba motorek, zemědělství (káva, banány, kukuřice, tropické ovoce a zelenina), potravinářství, elektronika, software, lesnictví a stavebnictví.

Mezi hlavní priority guvernéra, který do úřadu nastoupí 1. ledna 2016, bude patřit další posílení exportní výkonnosti regionu, zlepšení konkurenceschopnosti průmyslu i zemědělství formou veřejných investic do dopravní infrastruktury (silnice, železnice) a modernizace školství.

Pokud jde o modernizaci železnice, guvernér konstatoval, že by uvítal podporu a zkušenosti českých firem. Zmínil, že společně s firmou Tren de Occidente a zainteresovanými podnikateli připravuje „oživení“ tratě Cartago – La Felisa a následně výstavbu tratě La Felisa – Bolombolo. Tento 90km úsek představuje investici kolem 90 mil. USD a umožní do budoucna přepravu až 120 mil. tun nákladu a 600 000 osob až do přístavu Buenaventura v departamentu Valle del Cauca na pacifickém pobřeží.

Dne 30. října 2015 probíhalo v Medellínu v pořadí druhé společné zasedání vlád Kolumbie a Peru, dvou významných partnerů v rámci Tichomořské aliance, které mělo za cíl posílit koordinaci vládních politik v oblasti vzájemného obchodu, investic, vědy, výzkumu a inovací. Podle guvernéra dosáhnou souhrnné kolumbijské přímé investice do peruánské ekonomiky 8 mld. USD.

Z Antioquie investují v Peru především firmy z oblasti dopravy a finančních služeb. Rovněž z Peru je zájem firem o umístění kapitálu v Antioquii, což platí zejména o sítích peruánských značkových restaurací či agroindustriální společnosti Gloria.

Modernizace dopravní infrastruktury je podle guvernéra nezbytnou podmínkou pro zlepšení ekonomické výkonnosti departamentu a celkové konkurenceschopnosti domácí výroby na mezinárodních trzích. Kvůli absenci dostatečné dopravní silniční sítě a především železnice jsou náklady na vnitrostátní dopravu enormně vysoké a značně snižují konkurenceschopnost lokálního zboží. A to jak z hlediska ceny, tak i z hlediska poměrně dlouhých dodacích dob.

Velký potenciál pro spolupráci s ČR je v oblasti zdravotnictví, a to především pokud jde o dodávky vysoce kvalitních zdravotnických zařízení a technologií. Antioquia plánuje výrazně posílit do budoucna své ošetřovatelské kapacity a stát se jedním z „hubů“ v oblasti tzv. zdravotní turistiky v regionu.

V této souvislosti guvernér zmínil, že nemocnice HPTU (Hospital Pablo Tobón Uribe) získala dne 28. října 2015 mezinárodní certifikát od renomované chicagské JCI (Joint Commission International), čímž se výrazně zvýší potenciál přílivu zahraničních pacientů (dnes je HPTU vybaven 371 lůžky a ročně obslouží 13 500 pacientů (z toho 3 000 pacientů byli cizinci), kromě toho vykázal za rok 2014 celkem 95 000 externích konzultací a 52 000 případů na pohotovosti). V nemocnici pracuje přímo 2 080 zaměstnanců. HPTU spolupracuje s 320 firmami v oblasti dodávek léků, materiálů, produktů či v oblasti outsourcingu služeb.

Pro české výrobce zdravotnické techniky představuje kolumbijský trh s téměř 50 mil. obyvateli a kupní silou odpovídající zemi s vyššími středními příjmy. Ačkoli jsou v současné době v Kolumbii jen čtyři instituce s mezinárodním certifikátem JCI (La Fundación Cardiovascular de Colombia v Bucaramanze, La Fundación Santa Fe a Fundación Cardioinfantil v Bogotě + HPTU v Medellínu), kvalita poskytovaných zdravotnických služeb zejména v privátních nemocnicích je na velmi vysoké úrovni. Tomu odpovídají rovněž vysoké investice do nových zařízení a technologií.

Není bez zajímavosti, že mezi 40 nejlepšími nemocnicemi v Latinské Americe se nachází 22 zdravotnických zařízení z Kolumbie (tj. více než plná polovina). Mezi 10 nejlepšími jsou hned 4 kolumbijské instituce (1. Izraelská nemocnice Albert Einstein v Sao Paulu, 2. Clínica Alemana v Santiagu de Chile, 3. Fundación Valle del Lilli z kolumbijského Cali, 4. Univerzitní nemocnice v Buenos Aires (Hospital Universitario Austral), 5. Fundación Cardiovascular de Colombia v Bucaramanze, ...7. Fundación Cardioinfantil v Bogotě a 9. HPTU v Medellínu).

Vzhledem k tomu, že v Kolumbii je v současné době 7 montážních závodů motorových vozidel (GM Colmotores, Sofasa, Hino, Nissan, CCA/Mazda, Daimler, Fotón a Navitrans/Agrale), z toho 2. největší Sofasa/Renault v Antioquii (plus 3 závody na výrobu motorek Auteco, AKT a Yamaha), existuje poměrně velký prostor pro české výrobce a dodavatele autosoučástek a komponentů pro automobilový průmysl (osobní i nákladní automobily, motocykly).

Možnosti zajímavé spolupráce existují rovněž v oblasti lesnictví, a to především u zalesňování, které je jednou z prioritních oblastí rozvoje nejen v Antioquii, ale v rovněž v rámci celé země.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bogotě (Kolumbie).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek