Nové polské autobusy SOLARIS ve vozovém parku DPP

25. 2. 2013

  • Země: Polsko
  • Datum zveřejnění: 25.02.2013
  • Zdroj: Velvyslanectví Polské republiky v Praze

ilustrační obrázekDopravní podnik hlavního města Prahy zadal ke konci roku 2011 veřejnou zakázku na dodávku až 40 kusů autobusů, jejichž parametry odpovídají kategorii MdN (tzv. midibusy, autobusy středních rozměrů). Vítězem se stala polská společnost Solaris Bus & Coach s  vozem Solaris Urbino 8,9 LE. Plnění této zakázky by pak mělo být realizováno v letech 2012-2015.

Autobusy Solaris jsou pro DPP novinkou v mnoha směrech. Tou nejpodstatnější je fakt, že jde o další značku, která rozšíří portfolio vozového parku.

Tyto autobusy budou vyjíždět z garáží Klíčov, kde bude umístěno všech deset autobusů z dodávky roku 2012. Již nyní je však jisté, že do konce prvního čtvrtletí roku 2013 bude dodáno dalších pět vozů, jejichž domovská garáž bude ještě upřesněna.

Z pohledu cestujících jsou pak nejvýraznější změnou a do jisté míry i malou revolucí dvě zásadní skutečnosti. Tou první, která je patrná ihned po vstupu do vozidla, je provedení sedadel pro cestující. Sedadla jsou tvořena moderně designovanou plastovou skořepinou, která je ve spodní části potažena červenou koženkou. Ta je důležitá nejen z estetického hlediska, ale i pro ryze praktický účel spočívající ve zvýšení adheze při sezení cestujících za jízdy. Nespornou výhodou je snadná a rychlá údržba s důrazem na hygienu.

Druhou zásadní a dosud ne zcela obvyklou věcí je vybavení autobusu celovozovou kompresorovou klimatizací. Ta byla do těchto midibusů osazena mimo jiné na základě dlouhodobých podnětů ze strany cestujících, kteří o tuto nadstandardní výbavu žádali zejména v letních měsících. Klimatizace prostoru pro cestující je zde chápána jako jakýsi zkušební projekt, který může přinést řadu poznatků, na jejichž základě bude možné stavět při dalším rozvoji vozového parku autobusů.

Zdroj: Portál oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví Polské Republiky v Praze, www.dpp.cz.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO ve Varšavě.

Tisknout Vaše hodnocení: