Nové tendry pro tramvajovou rychlodráhu v Tel Avivu

11. 5. 2017

  • Země: IL - Izrael
  • Datum zveřejnění: 11.05.2017

novinka_207141064_tramvaj.jpgV Tel Avivu postupně pokračuje výstavba rychlodráhy, která by měla ulehčit přetíženým městským komunikacím. Dokončení první tzv. „červené“ linky spojující Petah Tikva a Bat Yam je plánováno na rok 2021. Po vítězství čínské státní společnosti CRRC Corporation Ltd. v tendru na dodávku vozových souprav se nyní vyhodnocují nabídky na zajištění provozu rychlodráhy, a to včetně systému prodeje jízdenek, signalizace, informačního systému, školení řidičů, údržby atd. Z této soutěže odstoupily evropské firmy a zadavatel, tzn. NTA Metropolitan Mass Transit Systém Ltd., bude rozhodovat o třech nabídkách, které předložily konsorcia čínských a izraelských firem. Vyhodnocení se očekává v září t.r.

Souběžně se rozbíhá výběrové řízení na výstavbu „zelené“ a „fialové“ linky, která by měla být zahájena v roce 2018 a dokončena v roce 2024. První tři tendry na stavební práce byly publikovány v tomto týdnu, jako externí poradce byla vybrána francouzská společnost SYSTRA.

O tendr na vozová jednotky se v minulosti zajímala i česká společnost Škoda Transportation, ale po zhodnocení podmínek nabídku nakonec nepředložila. Pro další české dodavatele bude velmi složité dostat se k vítěznému izraelsko-čínskému konsorciu pro „červenou“ linku, lepší šance by mohla vzniknout při subdodávkách pro „zelenou“ a „fialovou“ linku. SYSTRA by pro výstavbu a provoz mohla spíše doporučit některého evropského dodavatele, se kterými mají české firmy již nastavené modely spolupráce a subdodávek.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Tel Avivu.

Zdroj: Globes, Haaretz

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: