Nové vodní elektrárny v argentinské provincii Santa Cruz

11. 5. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Čínská firma Gezhouba spolu s argentinskou firmou Electroingeniería postaví v provincii Santa Cruz dvě vodní elektrárny Presidente Néstor Kirchner a Gobernador Jorge Cepernic. Celkový instalovaný výkon bude 1 430 MW. Elektrárna Presidente Néstor Kirchner bude mít pět Francisových turbín o kapacitě 190 MW, celkem 950 MW.

Gobernador Jorge Cepernic bude mít čtyři Kaplanovy turbíny o kapacitě 120 MW, celkem 480 MW. Obě elektrárny budou po svém dokončení přispívat do národní přenosové soustavy 4 % celkové kapacity země a náklady na jejich stavbu přesáhnou 4 mld. USD.

Obě elektrárny měly mít původně instalovaný výkon 1 740 MW a celková částka měla dosáhnout 7,3 mld. USD. Nová vláda Mauricia Macriho projednala s Čínou změnu projektu tak, aby dopad na životní prostředí byl menší a náklady na jeho realizaci výrazně nižší než původně dohodnuté s vládou Cristiny Kirchner.

Oproti původnímu projektu bude snížena kóta vodních hladin, prodlouží se doba výstavby z 66 na 80 měsíců a elektrárny budou místo původně dohodnutého vlastnictví čínskou stranou po období 10 let ihned po dokončení předány Argentině. Stavba elektráren by měla vytvořit 5 000 pracovních míst, 40 % celkových nákladů by měl jít na mzdy a platy. Čínská firma zatím investovala do výstavby elektráren více než 700 mil. USD.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Buenos Aires (Argentina).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek