Nové „zelené“ autobusy Iveco v kosovské Prištině – předání prvních 15 vozů

13. 1. 2017 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Nové „zelené“ autobusy Iveco v kosovské Prištině – předání prvních 15 vozů Dne 11. ledna 2017 bylo slavnostně předáno 15 autobusů společnosti Iveco Czech Republic, a.s. prištinské dopravní firmě Trafiku Urban. Společnost Iveco CZ zvítězila v tendru na dodávku 30 autobusů pro hlavní město Kosova v celkové hodnotě 5,9 milionu EUR.

Součástí kontraktu je také opce na zakoupení dalších 21 vozů. Financování projektu je zajištěno půjčkou od Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Druhá část dodávky 15 vozů by se měla uskutečnit koncem ledna 2017. Dodané vozy jsou kromě standardní výbavy doplněny o multifunkční klimatizaci a splňují emisní kritéria normy Euro 6.

Předání se uskutečnilo v depu prištinské dopravní společnosti Trafiku Urban za účasti starosty Prištiny, ministra financí, představitelů EBRD, velvyslance ČR v Prištině, zástupců společnosti Trafiku Urban a početných zástupců médií.

Starosta Shpend Ahmeti ve svém projevu označil uvedení autobusů Iveco z České republiky do provozu jako začátek reformy veřejné dopravy v Prištině, která poskytne obyvatelům moderní servis a výrazně sníží emise. Ocenil rovněž možnost financování projektu půjčkou od EBRD, která je první investicí banky pro kosovskou municipalitu.

Dále řekl, že uvedení do provozu 51 vozů nebude konečný počet. Priština potřebuje celkem 160–200 autobusů k plnému zajištění veřejné dopravy. Polovinu vozů zakoupí municipalita a druhou polovinu bude provozovat soukromý investor. Ministr financí Avdulah Hoti řekl, že podpora kosovských municipalit prostřednictvím půjček od EBRD a bankovních institucí bude pokračovat i v budoucnosti. Lin O’Grady, zástupkyně ředitele EBRD pro municipální infrastrukturu a Elena Petrovska, vedoucí kanceláře EBRD pro Kosovo, ocenily, že úvěr mohl být financován z prostředků 600 tis. EUR poskytnutých Českou republikou.

Velvyslanec Ivo Šilhavý uvedl, že dobře fungující veřejná doprava šetrná k životnímu prostředí poskytuje prosperující a zdravý život pro město. Dále řekl: „Jsem rád, že veřejná doprava v Prištině je transformován do moderního systému. Česká republika podporuje Kosovo na jeho cestě do EU. To znamená nejen politickou podporu, ale také podporu na zlepšení životních standardů občanů. Díky investici EBRD se nové autobusy dostávají do provozu právě nyní. Méně emisí a méně hluku, větší spolehlivost a pohodlí - to je poselství, které tyto autobusy přinášejí.“

Firmě Iveco CZ se podařilo uspět v mezinárodním tendru, kterého se zúčastnily se svými místními partnery společnosti z Polska – Solaris Bus & Coach, Číny – Higer Bus a Ukrajiny – City Transport Group LTD. Kromě vlastní dodávky 30 autobusů bude společnost Iveco zabezpečovat v rámci kontraktu také školení pro řidiče a údržbu vozového parku.

Jiří Škeřík, manažer společnosti Iveco CZ pro oblast Balkánu, ocenil rovněž spolupráci s chorvatským partnerem v tomto tendru a potvrdil jednání o dodatku ke smlouvě na dalších 21 autobusů. Zároveň vyjádřil naději, že tento kontrakt zvýší šance na získání dalších zakázek pro Iveco CZ ve městech v Kosovu a v regionu západního Balkánu.

Nákup nových autobusů pro Prištinu se stal významnou událostí, které se dostalo mediální pozornosti již od podpisu smlouvy v září 2016, mediálně monitorován byl i příjezd autobusů do Kosova koncem prosince 2016 a samozřejmě vděčným tématem bylo jejich oficiální předání dne 11. ledna 2017 s první projížďkou městem s oficiálními hosty a novináři. Česká republika byla v médiích zmiňována jako výrobce autobusů Iveco i jako sponzor projektu prostřednictvím půjčky EBRD.

Veřejná doprava v Prištině a v celém Kosovu nabízí značný potenciál k růstu, mj. další autobusy pro Prištinu a jiná větší města v Kosovu. Současný autobusový park provozovaný v Kosovu tvoří zejména ojeté vozy dovezené ze zemí EU, jejichž technický stav již v mnohém neodpovídá požadavkům na bezpečný provoz. Tato situace nabízí příležitosti nejen pro Iveco CZ, ale i pro dalšího českého výrobce autobusů. V lepším technickém stavu jsou autobusy jezdící dálkové spoje do zahraničí, ale i tyto vozy mají najeto mnoho tisíc kilometrů.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Prištině (Kosovo).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek