Novinky z oblasti MHD v Litvě

8. 3. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Od 6. února mají obyvatelé Vilniusu možnost jako první vyzkoušet polský autobus nové generace Solaris Urbino. Prezentační akce bude pokračovat i v ostatních velkých městech Litvy. Podle plánu jezdí nové autobusy, v nichž jsou nainstalovány i systémy pro elektronické jízdenky, po dobu 2 týdnů na 4 různých linkách. Podle ředitele MHD ve Vilniusu je to běžná praxe, kdy výrobce požádá o názor/hodnocení potenciálního zákazníka.

Nově zavedený program pro MHD ve Vilniusu má obsahovat informaci o dopravních zácpách, vývoj počtu cestujících na zastávkách nebo v MHD, dodržování časového harmonogramu MHD, stížnosti a pochvaly cestujících.

Do ulic hlavního města se mohou vrátit tzv. „maršrutky“

V nejbližší době je plánováno vyhlášení konkurzu na výběr soukromého přepravce, který bude zapojen do systému MHD. Mělo by se jednat o mikrobusy s nainstalovaným jízdenkovým systémem. Mikrobusy budou jezdit na trasách s nízkým počtem cestujících. Zavedení mikrobusů ve Vilniusu by mělo odpovídat požadavkům EU na minibusy (tzv. maršrutky nebo shuttle busy). V roce 2013 byly tak zvané maršrutky zrušeny. Důvodem zrušení byly nekalé praktiky soukromých majitelů a nízké příjmy pro město.

Primátor Vilniusu: Hlavním úkolem MHD je obnovit a modernizovat vozový park

Podle primátora hlavního města R. Šimašiuse je hlavním úkolem MHD dokončit výměnu starých vozidel (zejména autobusů, u trolejbusů zatím není situace jasná) za nová, ekologická vozidla. Z pohledu vedení města je hlavní cena, za jakou tato výměna proběhne. Vzhledem k zadlužení města je prioritou získat co nejvíce za co nejmenší objem prostředků, tj. město bude preferovat kupř. nákup většího počtu nových a levnějších autobusů namísto investice do bezemisních, oproti klasickým autobusům dražších vozů. Podle primátora by mělo k celkové obměně dojít během roku 2016 a 1. pololetí 2017.

Problémy a nejasnosti kolem vyhlášení tendru na pořízení nových autobusů pro Vilnius

Během rozhovoru v programu s názvem Nesouhlasím rozhlasové stanice Ziniu radijas dva primátoři hlavního města, bývalý A. Zuokas a současný R. Šimašius, diskutovali o neuskutečněných plánech roku 2015. Současný primátor musel mimo jiné přiznat, že se nepodařilo uskutečnit plán na vyhlášení tendru a dokončení výběrového řízení na koupi 100 nových nízkopodlažních autobusů. Bohužel nakonec nedošlo ani k vyhlášení tendru a to bez řádného vysvětlení.

Načež ve stejný den se na webových stránkách magistrátu města objevila následující zpráva: Obyvatelé Vilniusu budou mít možnost jezdit pohodlnou a bezpečnou MHD. Samospráva města Vilnius plánuje letos na jaře vyhlásit tendr na koupi 40 nových ekologických autobusů, jež doplní vozový park MHD Vilniusu.

Ze strukturálních fondů EU je na MHD hlavního města Litvy plánováno vyčlenit více než 14 mil. EUR. Potřebných 15 % finančních prostředků poskytne samospráva města, zbytek zajistí Ministerstvo dopravy a spojů.

S cílem zlepšení kvality poskytovaných služeb je plánováno vyhlásit tendr i pro soukromé dopravce na provozování dopravní obslužnosti. Vítěz tendru bude muset zajistit dopravu cestujících novými autobusy, které budou zakoupeny z prostředků soukromého investora.

Městský vozový park se tak zbaví neefektivních a zastaralých dopravních prostředků. Společnost Vilniaus viešasis transportas, tj. Vilniuská veřejná doprava, během 3 let plánuje z vlastních prostředků doplnit vozový park o 150 autobusů, tj. o 50 dopravních prostředků ročně.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Vilniusu (Litva).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek