Nový fiskální balíček albánské vlády na rok 2017

7. 12. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Nový fiskální balíček albánské vlády na rok 2017 Albánská vláda připravila pro rok fiskální úpravy, které mají za cíl především povzbudit domácí výrobu a podpořit domácí těžební průmysl, který je kvůli nízkým cenám surovin v obtížné situaci. Naopak zvýšení daní se dočkají motoristé.

Albánská vláda se rozhodla snížit daň z těžby metalických minerálů (royalty mining tax) zpracovávaných v zemi z 6 na 3 %, aby povzbudila těžební průmysl v zemi, zasažený v posledních letech poklesem cen surovin na světových trzích. Kromě toho vláda plánuje daňové pobídky na těžbu asfaltu a dehtu, po kterých je na zahraničních trzích stálá poptávka. Tyto daňové úpravy cílí především na zotavení domácího surovinového průmyslu a zvýšení počtu pracovních míst v zemi. Těžební společnosti v Albánii, z nichž většina jsou malé a střední firmy, vlastní 640 licencí, z toho 40 patří zahraničním společnostem, převážně z Turecka, Kanady, Číny a Itálie.

Domácí obuvnickou výrobu a zaměstnanost v tomto odvětví by mělo povzbudit zrušení dovozních cel na nezpracovaný materiál pro obuvnickou výrobu (nyní 2 až 15 %), jejíž výrobky jsou jedním z důležitých vývozních artiklů Albánie. Vláda předpokládá, že toto opatření by mělo zvýšit konkurenceschopnost tohoto odvětví a usnadnit průnik jeho výrobků na další zahraniční trhy.

O 45 % se snižuje rovněž spotřební daň na tabák domácí výroby, zatímco tato daň na dovozový tabák se nemění.

Naopak od 1. ledna 2017 albánská vláda zvyšuje daň z luxusních vozidel (o objemu od 3000 ccm nebo pořizovací ceně nad 52 tis.EUR, přičemž MF AL zvažuje i hranici 37 tis.EUR), což se údajně dotkne asi 1,5 % celkového počtu registrovaných vozidel. Povzbudit příjmy do státního rozpočtu by měla také nově zavedená spotřební daň na plyn (LNG) pro provoz vozidel (0,11 EUR/l), která zvýší cenu tohoto paliva zhruba o čtvrtinu.

Většinou fiskálních změn v Albánii roce 2017 – snížením daňové zátěže – chce vláda podpořit hlavní obory domácího průmyslu, jeho konkurenceschopnost a zvýšení jeho exportní produkce. Oživení těchto oborů by mohlo být příležitostí i pro české firmy, ať už tradičně dodávající polotovary pro textilní a obuvnický průmysl, tak pro dodavatele různých strojů a zařízení pro albánské těžební firmy.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tiraně (Albánie). Autor: Svatopluk Opěla, vedoucí obchodně ekonomického úseku.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek