Nový fond na pomoc azylantům: České firmy zaplatí vzdělávání a nabídnou práci

9. 12. 2015 | Zdroj: Hospodářská komora ČR (HK ČR)

motiv článku - Nový fond na pomoc azylantům: České firmy zaplatí vzdělávání a nabídnou práci Hospodářská komora České republiky (HK ČR) a Sdružení pro integraci a migraci (SIMI) podepsaly 8. prosince memorandum o spolupráci a společně otevřely nový rekvalifikační a vzdělávací fond na pomoc uprchlíkům a jejich dětem, které budou potřebovat pomoc při získání vzdělání či následné rekvalifikaci a uplatnění na českém trhu práce.

„Potřebovali jsme zjistit, jaké jsou ohlasy naší členské základny, tedy firem, které jsou potencionálními zaměstnavateli příchozích azylantů. Proto jsme zrealizovali anketu a její výsledky nás velmi mile překvapily – ukázalo se totiž, že nezanedbatelná část respondentů by byla ochotna azylantům nějak pomoci – finančně či nabídkou pracovní pozice,“ uvádí prezident HK ČR Vladimír Dlouhý a zároveň dodává:

„Chtěl bych zdůraznit, že se v rámci našich aktivit nejedná pouze o uprchlíky ze Sýrie, ale rovněž o Ukrajince, obyvatele Běloruska dalších zemí, které se nachází v těžkých časech“.

HK ČR a SIMI podepsaly memorandum o spolupráci a založily společný fond na pomoc uprchlíkům. Převážná část spolupráce obou organizací bude probíhat v oblastech: získávání informací o pracovních zkušenostech a vzdělání azylantů, vyhledávání vhodných kandidátů na pracovní pozice nabízené podnikateli a hledání nástrojů, které mohou lidé využít k získání kvalifikace či rekvalifikace.

„Jsem přesvědčená, že současná situace v oblasti migrace je velkou výzvou jak pro Českou republiku, tak pro Evropu, a právě spolupráce mezi zdánlivě rozdílnými organizacemi by se mohla ukázat jako funkční řešení,“ říká Magda Faltová, ředitelka SIMI.

„S Hospodářskou komorou jsme připravili projekt, který má za cíl na jedné straně posílit vzdělání a kvalifikaci uprchlíků a na druhé straně pomoci zaměstnavatelům najít kvalifikované pracovníky. Jsem mile překvapená pozitivní odpovědí členů Hospodářské komory, dobře to ukazuje, že zaměstnavatelé jsou připraveni pomáhat a aktivně podpořit státu při integraci uprchlíků,“ dodává Faltová. 

Pro účely nově vzniklého fondu pro uprchlíky byl zřízen zvláštní účet vedený u Československé obchodní banky, a.s. – číslo účtu 272846157/0300.

Výstupy z ankety mezi členy HK ČR věnovaná problematice azylantů (223 kB)

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek