Nový těžební zákon podpoří transparentnost sektoru i regionální rozvoj v Senegalu

1. 2. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Nový těžební zákon podpoří transparentnost sektoru i regionální rozvoj v Senegalu Na podzim roku 2016 Národní shromáždění Senegalu schválilo nový těžební zákon, který nahrazuje těžební zákon z roku 2003. Nový zákon upravuje terminologii, dobu platnosti povolení k průzkumu a těžbě, důvody zrušení povolení k výzkumu, opaření ohledně ochrany životního prostředí a posiluje kontrolní mechanismy.

Nově bude směřovat 20 % prostředků vybraných na daních v těžebním průmyslu přímo místním samosprávám. Vstup zákona v platnost se předpokládá v prvním čtvrtletí tohoto roku.

Podle ministra průmyslu a těžby A. Ndiaye nový těžební zákon obsahuje úpravy, jejichž účelem je zajistit atraktivitu sektoru a podpořit výhodné partnerství mezi státem, investory a občany. Změny mají umožnit posílit kontrolu státu nad nerostnými surovinami, ochranu lidských práv i životního prostředí. Senegalská vláda si také od uvedených změn slibuje získání více finančních prostředků, a to především v souvislosti se zvýšením licenčních poplatků. Změny se dotknou i ochrany informací, tak aby Senegal vyhověl požadavkům Iniciativy pro transparentnost v těžebním průmyslu.

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Mění se i rozdělení finančních prostředků, které stát získá z těžby. Nově bude směřovat 60 % daní získaných z těžebního průmyslu do centrálního rozpočtu státu, 20 % získají místní samosprávy a 20 % bude určeno na správu těžebního sektoru. Místní správy navíc ještě získají 0,5 % obratu těžebních společností formou lokální daně.   

Nový zákon upravuje terminologii, dobu platnosti povolení k průzkumu a těžbě, důvody zrušení povolení k výzkumu, opatření ohledně ochrany životního prostředí a posiluje kontrolní mechanismy. Z pohledu potenciálních investorů je přínosem především zaměření na posílení transparentnosti těžebního sektoru.

Senegal má rozsáhlá ložiska zlata, železných rud, fosfátů, ropy a zemního plynu. Průzkum a těžba těchto surovin se v posledních letech rychle rozvíjí. Poslední dobou se také zvyšuje těžba těžkých kovů, především zirkonu. S těžbou 46 000 tun zirkonu v roce 2015 se Senegal stal jedním z předních producentů této suroviny na světě. Většina zirkonu směřuje na evropský trh, kde je použit jako jeden ze vstupů do průmyslové výroby, včetně využití ve sklářském a chemickém průmyslu.

V senegalských pobřežních vodách bylo také nalezeno počátkem roku 2016 na základě zkušebních vrtů ropných společností přibližně 250 milionů barelů ropy a zásoby zemního plynu jsou odhadovány na 450 miliard m3. Začátek těžby obou surovin je plánován na rok 2020.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Dakaru (Senegal). Autor: Mgr. Pavel Zástěra, ekonomický diplomat.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek