Nový vzor norských bankovek

3. 6. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Nový vzor norských bankovek Dne 30. května 2017 uvedla Norská banka do běžného oběhu nový vzor bankovek v hodnotě 100 NOK a 200 NOK. Postupně do roku 2020 dojde ke kompletní obměně papírových platidel v Norsku.

Přestože Norsko stojí v popředí zemí, kde objem bezhotovostních transakcí (platební karty, mobilní platební aplikace, bankovní převody) rychlým tempem zmenšuje roli bankovek a mincí, přistoupila norská emisní banka k vydání zcela nové emise bankovek, ve kterých se uplatňují nejpokročilejší ochranné prvky.

Nová emise po řadě desetiletí opouští téma slavných osobností a čerpá inspiraci z tradičního zdroje bohatství Norska: z moře. Motivem nové norské stokoruny a dvousetkoruny jsou vikingská loď a treska.

Na podzim 2018 banka vydá nové bankovky v hodnotě 50 NOK (motiv majáku) a 500 NOK (motiv záchranného člunu). Na podzim 2019 bude uvedena do oběhu zbývající bankovka nejvyšší hodnoty 1 000 NOK (motiv zpěněné mořské vlny). Podkladem rubové strany všech nových bankovek je grafické znázornění větru různých rychlostí.

Stávající bankovky v hodnotě 100 NOK (portrét Kirsten Flagstadové) a 200 NOK (portrét Kristiana Birkelanda) zůstávají v normálním oběhu do 30. 5. 2018. Bankovky, které byly staženy z oběhu, lze po dobu 10 let od tohoto data vyměnit v ústředí Norské banky v Oslu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Oslu (Norsko). Autor: Josef Smyček, zástupce velvyslance.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek